« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Trabzonspor Divan Kurulu Başkanı: Acı veriyor

Trabzonspor Divan Kurulu Başkanı Nizamettin Algan, birçok şampiyonluk yaşamış ve kupa kazanmış Trabzonspor’un son zamanlarda şike ve kurşunlama olaylarıyla anılmasının kendisine acı verdiğini söyledi.

Ömür AVCI / TRABZON(DHA)
SON GÜNCELLEME

Nizamettin Algan, futbolun kurallar çerçevesi içinde oynanması gereken bir oyun olduğunu belirterek, “Bizim bildiğimiz futbol kurallarla bugüne geldi ve kurallara göre oynanır. Sahada oynanır, sahada biter. Ama son yıllarda görüyoruz ki bu kuralların içinde bazı yeni kurallar ihdas ediliyor. Futbolun kendi kurallarının dışıdaki bazı şeyler futbola girmiş. Şike, müşterek bahis girmiş. Saha sonuçlarını futbolcuların ayağıyla değil de başka kanallarla temin etme yollarına gidilmiş. Futbol kaideleri, öğrenilemeyecek, ezberlenemeyecek kadar çok zor değil. Ama buna rağmen son zamanlarda ayakla değil, elle de oynanıyor, masalarda da oynanıyor. Eskiden sahada oynanırdı, şimdi masada oynanıyor. Mafya dediğimiz düzen futbolun içine girmiştir. Bu Türk futbolunun temeline dinamit koymak gibi bir şey. Bu tip şeyleri futboldan temizlemeye tek başına kimsenin gücü yetmez. Bu topyekün Türkiye’nin ve spor kamuoyunun meselesidir” dedi.

Algan, Fatih ve Gökdeniz’e yönelik kurşunlama olaylarının kulübün işlerini de aksattığını ifade ederek, “Futbolu unuttuk, artık yan şeylerle uğraşıyoruz. Onları düşünüyoruz. Transfer zamanı 10 gün uzatıldı ama bir haftadan beri bütün Trabzonspor kamuoyu bu olaylarla uğraşıyor. Bu güzel bir şey değil. Esas gayeden bizi uzaklaştırıyor. Belki şu ana kadar temas edeceğimiz futbolcuları unuttuk, bunlarla uğraşıyoruz. Çözümleri gücü yeten alacak. Üst kuruluşlar, günü geçiştirmek için olaylara konuyu kapatma şeklinde yaklaşamaz. O zaman bunun önü alınmaz. Müeyyideleri kişilere değil kurumlara uygulamalıyız ve bunları uygulayacak kurulların da çok tarafsız olması gerekir” dedi.


Bunları da Beğenebilirsiniz