Trabzonlular Almanya'da buluştu

Temel ELCİVAN/WESEL, (DHA)
26 Aralık 2014 - 11:34Son Güncelleme : 26 Aralık 2014 - 11:39

Almanya’nın Wesel şehrinde, Duisburg ve Çevresi Trabzonlular Derneği’nin düzenlediği 19. geleneksel buluşma gecesine Avrupa’nın farklı kentlerinden 1500’e yakın Karadenizli katıldı.

Dev Atatürk Posteri, Türk bayrağı ve Trabzonspor bayrağının asıldığı salonda İstiklal Marşı’nın okunduktan sonra konuşmasını yapan dernek başkanı Erdal Osmançelebioğlu birlik ve beraberlik mesajları verdi.

’BİR KEMENÇE SESİ İLE HEMEN HALKA OLURUZ’

Dernek başkanı Osmançelebioğlu konuşmasını şu ifadelerle sürdürdü:
"Avrupa’nın çeşitli şehirlerinden gelerek, Trabzonluların birlik ve beraberliklerini gösterdiniz. Geleneksel olarak kutladığımız bu geceleri, Avrupa’nın en büyük etkinliği haline getirdiniz. Sayenizde bu gece Trabzon’un kalbi burada atacak. Avrupa’nın her bir yanına Trabzon kültürünü taşıdınız. Bunun için sizlere teşekkür ediyorum. Trabzon’un temeli atalarımız tarafından paslanmaz demirler tarafından en sıkı şekilde örüldüğünden, bütün depremlere dayanıklıdır. Bizleri hiç kimse yıkamaz, ayıramaz ve kültürümüzden koparamaz. Bin parça dağılsak ta, bir kemençe sesi ile tekrar bir halka oluruz. Gecemize katılan herkese tek tek teşekkür ediyorum."

Trabzonlular Almanyada buluştu

’ALMANYA DA BİZE TRABZON OLDU’

Geceye Trabzon’dan davetli olarak katılan ve hemşerilerine hitaben bir konuşmada yapan Maçka Belediye Başkanı Koray Koçhan, "İlk kez Almanya’ya geldim. Duisburg derneğimizin bahçesine çekilen dev Trabzonspor bayrağını görünce ve burada karedeniz folklorunu en güzel şekilde oynayan gençleri de izleyince, 'Bize her yer Trabzon’ sözünün tam anlamıyla yerini bulduğunu düşündüm. Bu kültürümüzün Avrupa’da da yaşatılmasına öncülük yapan dernek yöneticilerini kutluyorum" dedi.

Şalpazarı Belediye Başkanı Refik Kurukız, Trabzonlu olan Dünya Boks Şampiyonu Selçuk Aydın’ın da katıldığı etkinlikte Duisburg Belediye başkanı Erkan Kocalar da, kısa bir konuşma yaptı. Kocalar: "Trabzonlular Derneği 19 yıldır Karadeniz kültürünü, Almanya’da yaşayan genç nesillere aktarmak gibi önemli bir görev yapıyor" dedi.

Trabzonlular Almanyada buluştu

Konuşmaların ardından kemençenin eşliğinde horon tepildi. Usta kemençeci Muhammed Yakupoğlu ve Hakan Yıldırım’ın kemençesi eşliğinde, Karadenizli ses sanatçıları Zeynep Birinci, İbrahim Can, Mahmut Turan, Zekeriya Şeker konser verdi. Gecede ayrıca Dortmund Trabzonlular Akçaabat Folklor Ekibi ve Duisburg Trabzonlular Derneği’nin folklor ekipleri de sahne aldı.

Medya mensupları Arif Şentürk, Ali Osman Yayla, Temel Elcivan, Hülya Sancak ve Ramazan Kabataş’a, dernek sponsorlarına, protokol üyelerine ve Almanya’da hazırlanan " Mehmet Almanya’da " adlı filmin baş rol oyuncusu N.Devrim Tığ’a da birer teşekkür plaket verildi.

Kanserli çocuklar ve ailelerine destek vererek faaliyetlerini sürdüren Umut Yolu Derneği ise, salonda kurduğu stantla ilik (kök hücre) bağışı için doku tipleme kampanyası gerçekleştirdi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı