Gündem Haberleri

  Trabzon'da Türkiye'yi sarsan 5 olay

  Hürriyet İnternet
  10.02.2006 - 12:11 | Son Güncelleme:

  Trabzon'da son iki yılda meydana gelen ve Türkiye'yi sarsan asayiş olayları, İçişleri Bakanı'nın liderliğinde toplanan zirvede görüşülüyor. Alınacak tedbirlerin belirleneceği toplantıya çevre illerin valileri, emniyet, jandarma ve diğer yetkililer katıldı.

  Trabzon son iki yıldır yaşanan asayiş olayları Türkiye gündemini meşgul ediyor. Rahip Santoro cinayetinin ardından hükümet kente el atmaya karar verdi. İçişleri Bakanın Abdülkadir Aksu,  Santoro cinayetinin tüm Trabzon’u Türk halkını üzdüğünü ancak polisin gayretleri sonucu cinayet zanlısının kısa sürede suç aleti ile birlikte yakalanarak adalete teslim edildiğini anlattı. İşte Bakan Aksu'nun Trabzon'a gelerek daha önce eşi görülmemiş ve PKK terörünün tırmanışta olduğu dönemlerdeki Olağanüstü Hal Bölgesi valilerinin toplantılarına benzeyen bir zirve yapmasına neden olan beş olay:

   

  1. OLAY: ÖĞRETİM ÜYELERİNİN ÖLDÜRÜLMESİ

   

  29 Kasım 2004'te Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Hicabi Cındık, 7 Ocak 2005'te KTÜ öğretim üyesi Prof. Dr. Sadettin Güner ile oğlu Selçukhan Güner, silahla vurularak öldürüldü.

   

  SONUÇ: Olayın failleri yakalanarak adalete teslim edildi.

              İŞTE ŞİDDETİN KRONOLOJİSİ

  29 Kasım 2004: Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Hicabi Cındık, silahla vurularak öldürüldü.

  7 Ocak 2005: KTÜ öğretim üyesi Prof. Dr. Sadettin Güner ile oğlu Selçukhan Güner, öldürüldü.

  5 Nisan 2005: Bildiri dağıtmak isteyen Tutuklu Aileleri ile Yardımlaşma Derneği (TAYAD) üyeleri linç edilmek istendi. 10 Nisan'da bunu protesto etmek isteyen TAYAD'lıların akıbeti de aynı oldu.

  17 Ağustos 2005: Akçaabat Sebatspor Kulübü eski Başkanı Veli Sezgin, uğradığı silahlı saldırı sonucu yaralandı. Saldırının nedeninin şike olduğu iddia edildi.

  19 Ocak 2006: Doğulu işçilerin gittiği çay ocağına molotofkokteyli atıldı.

  25 Ocak 2006: MHP İl binasına bomba konuldu.

  29 Ocak 2006: Trabzonsporlu Fatih ve eşi Müge Tekke ile Gökdeniz Kadareniz'in eşi Serra'nın otomobilleri kurşunlandı.

  5 Şubat 2006:
  Rahip Santoro, öldürüldü. 

  2. OLAY: TAYAD'LILARA LİNÇ GİRİŞİMİ

   

  5 Nisan 2005 tarihinde bildiri dağıtmak isteyen Tutuklu Aileleri ile Yardımlaşma Derneği (TAYAD) üyeleri linç edilmek istendi. Emniyet güçleri TAYAD'lılara zırhlı polis aracıyla olay yerinden uzaklaştırdı. 10 Nisan'da bunu protesto etmek isteyen TAYAD'lıların akıbeti de aynı oldu.

   

  SONUÇ: TAYAD'lılara linç girişiminde bulunanlar hakkında dava açıldı.

   

  3. OLAY: PKK OPERASYONU

   

  Terör örgütü PKK'nın "Karadeniz'e açılması politikası sonucu" bazı teröristler Trabzon'un Maçka ilçesinde ortaya çıktı. Polisin şüphelenip kimlik kontrolü yapmak istemesi üzerine çatışma meydana geldi. Çatışmada bir PKK'lı öldü, diğeri yakalandı. Yakalanan terörist Suriye uyruklu çıktı. Bunun öğrenen Trabzonlular, teröristi linç etmeye kalkıştı. Güvenlik güçleri bu girişimi önledi.

   

  SONUÇ: Adliye sevk edilen PKK'lı tutuklandı.

   

  4. OLAY: MİLLİ FUTBOLCULAR İLE EŞLERİNİN ARAÇ VE İŞYERLERİ KURŞUNLANDI

   

   Trabzonsporlu Fatih ve eşi Müge Tekke ile Gökdeniz Kadareniz'in eşi Serra'nın otomobilleri 29 Ocak 2006 günü kurşunlandı. Polis, milli futbolculara yönelik silahlı saldırının faili iki kişiyi kısa sürede belirledi. Faillerden biri Bursa'da yakalanarak adalete teslim edildi.

   

  SONUÇ: Kurşunlama olayının ikinci faili aranıyor.

   

  5. OLAY: RAHİP CİNAYETİ

   

  Santa Maria Katolik Kilisesi Rahibi Andrea Santore, 5 Şubat günü kilisede dua ettiği sırada bir genç tarafından iki kurşunla öldürüldü. Polis, 30 saat gibi bir sürede, 16 yaşındaki lise öğrencisi cinayet zanlısını, suç aleti silahla birlikte yakaladı.

   

  SONUÇ: Rahip cinayetinin zanlısı adliyeye sevk edilerek tutuklandı. Hakkındaki soruşturmanın ardından iddianame hazırlanacak.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı