TRABZON HABERLERİ

Trabzon'da "Torba Yasa"ya tepki

AA / Aydın GELLECİ
20 Ocak 2015 - 15:49Son Güncelleme : 20 Ocak 2015 - 15:50

AA / Aydın GELLECİ

TRABZON (AA) - TMMOB üyeleri, Makine Mühendisleri Odası (MMO) Trabzon Şube binasında "Torba Yasa"ya tepki gösterdi.

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Başkanı Mustafa Yaylalı, üyeler adına yaptığı basın açıklamasında iktidarın, son torba yasalarla kamusal alanlara el koyma ve rant süreçlerinin önündeki son engelleri de kaldırma hazırlığı yaptığını öne sürdü.

Torba yasalarla doğal ve tarihi sit alanları, ormanlar, meralar, milli parklar, kıyılar, tarım alanlarının yapılaşmaya açılabileceğini dile getiren Yaylalı, “Kentlerdeki eğitim ve sağlık alanları, parklar ve hatta mezarlıklar dahi özelleştirilebilecek. İmar hakkı transferi getirilerek vatandaşların tapulu mülklerine para ödenmeden el konulabilecek. Kısacası, torba yasa ile ‘parası olana imar hakkı’ getiriliyor” ifadelerini kullandı.

Torbanın içinde TMMOB’un da bulunduğuna dikkat çeken Mustafa Yaylalı, şöyle devam etti:

“Çünkü TMMOB ve odaları yayınladıkları raporlar, basın açıklamaları, açtıkları davalarla iktidarın ormanları, kıyıları, meraları; suyumuzu, toprağımızı yağmalamasının önünde durdular. Bu ülkenin yağmalanmasına karşı, kamu yararı için mücadele ettiler. Hukuksal girişimlerle, siyasi iktidarın rant amaçlı politikalarına, serbestleştirme, özelleştirme uygulamalarına, yağma ve talana 'dur' dedi. Taşeronlaştırma uygulamalarına, işten çıkarmalara, işsizlik, yoksulluk ve düşük ücretlere karşı, yüzlerce işyerinde direnen işçilerle bir arada oldu. İşte bu yüzden TMMOB iktidarın hedefindedir."

Yaylalı, "Odalarımız ve birliğimiz TMMOB, 1970’lerden bugünlere dek oluşturduğu demokratik alanları koruyacaktır. Toplumsal muhalefet güçleriyle birlikte eşit, özgür, demokratik, halkının refah, kardeşlik ve barış içinde yaşadığı, bilim ve tekniğin aydınlatıcılığındaki yeni bir Türkiye mücadelesini kararlılıkla sürdürecektir" diyerek sözlerin noktaladı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Trabzon haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Trabzon ilinden Trabzon'da "Torba Yasa"ya tepki hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 20 Ocak 2015 tarihinde saat 15 49’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Trabzon'da "Torba Yasa"ya tepki haberi güncellenecektir.

  TRABZON NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Ağustos 2017, Perşembe
  • İmsak
   03:32
  • Guneş
   05:25
  • Öğle
   12:36
  • İkindi
   16:25
  • Akşam
   19:26
  • Yatsı
   21:04
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı