Gündem Haberleri

  Trabzon'da TAYAD’lılardan protesto

  Tekin ATAY/TRABZON, (DHA)
  09.02.2006 - 12:51 | Son Güncelleme:

  Trabzon Adliyesi önünde gösteri yapan bir grup TAYAD’lı, linç girişimi davasının Erzurum'a alınmasını protesto etti.

  Trabzon’da 6 ve 10 Nisan’da TAYAD’lılara yönelik linç girişimleri ile ilgili dava, Adalet Bakanlığı’nın talebiyle Yargıtay 5'inci Dairesi tarafından güvenlik gerekçesiyle Erzurum’a nakledilmişti. Trabzon’da yapılan son duruşmada, dosyanın Yargıtay’dan dönmediği belirtilerek, bugün için duruşma günü verilmişti. Ancak Yargıtay’dan gelen dosya 23 Ocak’ta davaya bakan Trabzon 1'inci Asliye Ceza Mahkemesi’nin görevsizlik kararı almasıyla Erzurum’a gönderildi. Bundan haberi olmayan TAYAD’lılar, duruşma için bugün Trabzon’a geldi.
  Aralarında 6 Nisan’da Trabzon’da linç edilmek istenen Zeynep Erduğrul, Çetin Güven ve Emre Bakır’ın da bulunduğu yaklaşık 30 kişilik grup, davanın bundan böyle Erzurum’da görüleceğini öğrenince, Adliye önünde basın açıklaması yaptı. Grup adına konuşan Zeynep Erduğrul, karikatür yüzünden tüm dünya olaylar yaşandığına değindi ve şunları söyledi:

  “F tipi hücre hapisanelerinin mimarı olan emperyalistlerin hiçbir düşünceye, dine saygıları olmadığı bugün bir defa daha görülmüştür. Dün F tipi hücrelerde devrimcileri yok etmek isteyenler, bugün çizdikleri karikatürlere dünyadaki müslümünlara hakaret edip, provakasyonlar örğütlemeye çalışıyolar. Emperyalistlerin her türlü hakaret ve saldırlarına karşı birleşelim.”

  Erduğrul ayrıca, davanın Erzurum’a alınmasının yeni provakasyanlara zemin hazırlamak amacıyla yapıldığını ileri sürerek, “Trabzon halkını kandıramayacaklarını anlayanlar, Erzurum halkını kandırmaya çalışacaktır. Sonuçları ilerleyen süreçte göreceğiz” diye konuştu. Grup daha sonra ‘Tecriti kaldırın, ölümleri durdurun’, ‘Kahrolsun Emperyalizm’ sloganları attıktan sonra olaysız dağıldı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı