Gündem Haberleri

  Trabzon'da tavuk çiftlikleri denetlendi

  Hürriyet Haber
  13.10.2005 - 11:39 | Son Güncelleme:

  Trabzon Tarım İl Müdürlüğü Hayvan Sağlığı Şubesi ekipleri, kent merkezi ve ilçelerinde bulunan tavuk çiftliklerini denetledi.

  Tarım İl Müdürlüğü Hayvan Sağlığı Şubesi ekipleri, Düzköy İlçesi Taşocağı Köyü'nde Ali Çömert'e ait 4 bin 500 adet tavuk bulunan çiftlikte inceleme yaptı.

  Şube Müdürü Mesut Kanar, kuş gribine Türkiye'de ilk kez Manyas'ta rastlandığını hatırlatarak, şunları söyledi:
  “Kuş gribine, yani tavuk vebasına, bizim bölgemizde yaptığımız denetimlerde rastlanmadı. Çiftlikleri denetledik, her hangi bir hastalığa rastlamadık. Bölgemizde olmayacağını düşünüyoruz. Zaten Türkiye'de Manyas'ın haricinde bir bölgede yok.”

  Veteriner Hekim Dursun Ali Hacıefendioğlu da çiftlikleri denelerken aşılama yapılıp yapılmadığına dikkat ettiklerini belirterek, şöyle konuştu: “Denetimlerimiz sırasında üreticileri tüm hastalık türleri konusunda bilgilendiriyoruz. Kuş gribi gibi viral hastalıklarda, genellikle hayvanlar 1-2 gün içerisinde ölmeye başlar. Bu solunun sistemini etkileyen bir hastalıktır. Hastalığa yakalandıktan sonra tedavisi mümkün olmuyor. Sadece o hayvanı itlaf ettikten sonra o bölgeyi dezenfekte etmemiz gerekiyor. Biz bölgemizdeki tüm çiftlikleri kontrol ediyoruz. Ancak köylerde yaşayan vatandaşlar, bu tür hastalıklardan şüphelendiği zaman mutlaka bize bilgi vermesi gerekir.”

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı