Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Trabzon'da İtalyan papaz öldürüldü

  Trabzon - Tekin ATAY (DHA)
  05.02.2006 - 17:33 | Son Güncelleme:

  Trabzon'da Sancta Maria Katolik Kilisesi'nin papazı Andrea Santaro silahlı saldırıda öldürüldü.

  Trabzon'daki Santa Maria Katolik Kilisesi'nin papazı İtalyan vatandaşı 61 yaşındaki Andrea Sentore, kilisenin içinde tabancayla vurularak öldürüldü. Polis, provokasyon olduğu sanılan cinayetten sonra kaçan 17- 18 yaşlarındaki saldırganı arıyor.

  Kentin en merkezi yeri Gazipaşa Mahallesi'nde bulunan ve sadece pazar, cumartesi, salı günleri saat 15.00- 16.00 arasında açılan Santa Maria Katolik Kilisesi'ne dün kapanmak üzereyken saat 15.45 sıralarında gelen saldırgan, kapının zilini çaldı. Kilisede yeğeniyle birlikte kalan papaz Andrea Sentore, kapıyı açtığında karşılaştığı genç tarafından, göğsünden tabancayla vuruldu. Kilisede o sırada yalnız olduğu belirtilen Andrea Sentore, olay yerinde yaşamını yitirdi. Çevre sakinleri, polise silah sesinin ardından siyah montlu, siyah pantolonlu, başı bereli 17- 18 yaşlarında bir gencin koşarak kaçtığını söyledi.

  ANSA: İslamcı parmağı olabilir

  İtalyan ulusal haber ajansı ANSA, Trabzon'da uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitiren İtalyan Papaz Andrea Santore'nin öldürülmesinin, Batı basınında yer alan karikatürlerden duyulan rahatsızlıkla da ilgili olabileceğini ileri sürdü.

  “Papazın öldürülmesinde İslamcı parmağı da ihtimal dışı değil” başlığıyla yayımlanan haberde, söz konusu iddia, İskenderun'da ”Anadolu Papalık Temsilcisi” sıfatıyla görev yapmakta olan Katolik Piskopos Luigi Padovese'den alınan bir beyanata dayandırıldı.

  ANSA, Piskopos Padovese'nin telefonla verdiği beyanatta, Trabzon'da işlenen cinayetin karikatürlere İslam dünyasında duyulan tepkilerle ilintili olup olmadığına ilişkin bir soruya karşılık olarak, “Papazın öldürülmesi bununla da bağlantılı olabilir. Olay henüz aydınlatılmadığı için hiçbir şey ihtimal dışı değil” dediğini yazdı.

  Haberde, papazın öldürülmesiyle ilgili soruşturmanın halen sürmekte olduğu da hatırlatılarak, şu ifadelere yer verildi:

  “Ancak cinayetin neden işlendiği şu an itibarıyla henüz kesinleşmiş değil. Karikatürler nedeniyle Batı karşıtı gösteriler Türkiye'de de yapılmış olmakla birlikte, bu ülkedeki Katolik cemaatine yönelik herhangi bir tehdit söz konusu olmamıştı. Türk polisinin katili arama çalışmaları sürüyor.”

  Papaz Andrea Sentore'nin, başta Danimarka olmak üzere Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde Hz. Muhammed'in karikatürünün yayımlanmasına tepki olarak provokasyon amacıyla öldürüldüğü ihtimali üzerinde duruluyor.

  Trabzon Valisi Hüseyin Yavuzdemir, saldırıyı lanetlediklerini açıkladı. Vali Yavuzdemir, “Bu olay Trabzon ve Trabzon halkına zarar verecek bir harekettir. Olayın görgü tanıkları var. Zanlının yakalanması için çalışmalar başlatıldı. En kısa zamanda yakalanacaktır” dedi.

  5 YILDIR TÜRKİYE'DE GÖREVLİ

  Santa Maria Katolik Kilisesi'nin papazı Andrea Sentore'nin 5 yıl önce Türkiye'ye geldiği, 3 yıl Mardin'de görev yaptıktan sonra 2 yıl önce de Trabzon'a geldiği belirtildi.

  Çevre sakinleri Papaz Santore'yi ‘Çok iyi bir insandı. Kimseyle bir problemi yoktu. Herkes tarafından sevilip, sayılan bir kişiydi. Yeğeniyle birlikte kendi halinde yaşardı” diye tanımladı. Santa Maria Katolik Kilisesi, Sultan Abdülmecid'in emriyle 1869- 1874'de Trabzon'a gelen yabancıların yararlanması için yaptırılmıştı. Kilisede zaman zaman, yoksullara yemek dağıtımı yapılıyordu.

  VALİ: TEHDİT EDİLMİŞTİ

  Trabzon Valisi Hüseyin Yavuzdemir, silahlı saldırı sonucu öldürülen Sancta Maria Katolik Kilisesi'nin rahibi Andrea Santaro'nun, geçmişte misyonerlik faaliyetleri gerekçesiyle tehdit edilme, eleştirilme olayı olduğunu bildirdi.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı