Gündem Haberleri

  Trabzon'da İspanyol ağıtı

  Ömür AVCI/MAÇKA (Trabzon), (DHA)
  26.05.2011 - 14:52 | Son Güncelleme:

  Trabzon’un Maçka İlçesi’nde meydana gelen ve 62’si İspanyol Barış Gücü askeri, 13’ü de Ukraynalı mürettebat olmak üzere 75 kişinin ölümüyle sonuçlanan uçak kazasının 8’inci yıldönümünde, kaza yerinde anma töreni düzenlendi. Ölen askerlerin yakınları, kaza yerine beyaz güller bıraktı, gözyaşlarına boğuldu. İspanyollar hatıra olarak ülkelerine götürmek üzere kaza yerinden toprak aldı.

  Kaza Maçka İlçesinde 26 Mayıs 2003 sabahı meydana geldi. Afganistan’da görev yapan İspanyol Barış Gücü askerlerini taşıyan Ukrayna’nın UmAir Havayolları’na ait YAK - 42 tipi uçak, yakıt ikmali için Trabzon Havalimanı’na inmek isterken, aşırı sis nedeniyle Maçka ilçesi Atasu Beldesi’ndeki Pilav Dağı’na çakıldı. Kazada 62 İspanyol asker ile Ukraynalı 13 mürettebat hayatını kaybetti.

  BEYAZ GÜLLER BIRAKTILAR

  Kazanın 8’inci yıldönümünde bugün Maçka’nın Atasu Beldesi sınırları içerisinde bulunan Pilav Dağı’ndaki Türk - İspanyol Dostluk Anıtı’nda anma töreni düzenlendi. Törene İspanya’nın Türkiye Büyükelçisi Cristobal Gonzalez-Aller Jurado, Savunma Ataşesi Albay Alfonso Sahchez ve beraberindeki heyet ile kazada hayatını kaybeden askerlerin İspanya’dan gelen 12 yakını katıldı. Anma töreninde Türkiye’yi ise Trabzon 48’inci İç Güvenlik Tugay Komutan Vekili Albay Faruk Kayadelen, Trabzon İl Jandarma Komutanı Albay Dursun Ertuğrul, Maçka Kaymakamı Ümit Cavıldak, Maçka Belediye Başkanı Ertuğrul Genç ve Atasu Belediye Başkanı Mustafa Köse temsil etti.

  Sisli bir havada gerçekleştirilen törende Büyükelçi Jurado tarafından anıta çelenk konulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu. Daha sonra ölen 62 İspanyol askeri anısına 62 beyaz gül, askerlerin yakınları tarafından uçağın düştüğü alana bırakıldı. Aileler burada birbirlerine sarılarak gözyaşı döktü. Boyunlarında kaybettikleri yakınlarının fotoğraflarının bulunduğu madalyonlar bulunan asker yakınları, kazanın olduğu bölgeden de İspanya’ya götürmek üzere toprak aldı. Anıtta yakınlarının isimlerini bulan İspanyollar, burada da hıçkırıklara boğularak ağladı.

  Pilav dağındaki törenin ardından heyet Maçka ilçe merkezine indi. Burada önce kazada hayatını kaybeden Ukraynalı uçak mürettebatı için yaptırılan anıta çiçek bırakan heyet, ardından Türk - İspanyol Dostluk Anıtı’nın önünde yapılan törene katıldı. Anıta çelenk konulması ve saygı duruşunun ardından Büyükelçi Jurado anıt şeref defterini imzaladı. Tören Şehitler Marşı’nın çalınmasıyla sona erdi. Askerlerin aileleri burada da anıt önünde hatıra fotoğrafı çektirdi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı