Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Trabzon kaynıyor

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

1 - Başkan Mehmet Ali Yılmaz, ‘‘Bundan sonra futbolcu, yaptığı hatanın faturasını ödeyecek. Teknik adam değil, futbolcu gidecek. Artık devran değişti. Bundan sonra futbolcunun dediği olmayacak’’ dedi.

2 - İstifa eden başkan yardımcılarından Ali Kemal Aktürk'ü de eleştiren Mehmet Ali Yılmaz, ‘‘Bugüne kadar verdiği paraları alsın ve sussun. O, benim muhatabım değil’’ açıklamasında bulundu.

3 -Bordo mavili ekipte yeniden kaptanlığa getirilen Ünal, ‘‘Trabzonspor zor bir dönemeçten geçiyor. Bizler de birlik ve beraberlik içinde takımı yeniden şaha kaldırmalıyız’’ diyerek çağrı yaptı.

4 - Kaleci antrenörü Adil Eriç ile futbolcular Çetin ve Erdal gönderildi. Vugrinec, Recep ve Abdullah da topun ağzında. PAF takımından Okan, Hasan, Nuri, Muhammet ve Macit ise A Takıma alınacak.

5 - Trabzonspor Yönetimi, altyapıda da operasyona girişiyor. Özkan Sümer pasifize edilecek. Ayrıca basın mensuplarının ikinci bir karara kadar sosyal binaya girmesi de yasaklandı.

Trabzonspor yönetiminin İstanbul'da yaptığı toplantıda bordo mavili takımda yaptığı büyük operasyondan sonra görüşlerini açıklayan Kulüp Başkanı Mehmet Ali Yılmaz, ‘‘Gereğini yaptık’’ dedi.

ŞAŞIRTAN KARARLAR

Bordo mavili yönetim, pazartesi akşamı yaptığı toplantıda Ogün'ün kaptanlığını elinden almış, İngiliz futbolcu Campbell'le birlikte süresiz kadro dışı bırakmıştı, Çetin ve Erdal'ın sezon sonunda Borussia Dordmund'a gönderilmesi kararlaştırılmıştı.

Bu arada tüm futbolcular uyarılmış, camiaya yakışır davranmaları istenmiş, PAF takımından A takıma 3-4 futbolcu alınmasının yanı sıra Ünal ve Orhan kaptanlığa getirilmiş, kaleci antrenörü Adil Eriç'in işine son verilmiş, alt yapıyla ilgili yeni düzenlemeler yapmıştı.

OLAYLAR VE PERDE ARKASI

Trabzonspor'da Ogün'ün PAF takımıyla antrenmanlara çıkma kararı büyük şaşkınlık yarattı. Ogün'ün kaptanlığının elinden alınmasının perde arkasında özellikle Asbaşkan Hikmet Onur ve Genel Sekreter Bülent Akyazıcı'nın, tutumlarının rol oynadığı kaydedildi. Onur ve Akyazıcı'nın Başkan Yılmaz'a, ‘‘Ogün, kaptanlığı beceremiyor. Çok para canlısı. Bu konuda bizi sürekli güç durumda bırakıyor. Kaptan olduktan sonra da performansı düştü. Bu sorumluluğu kaldıramıyor’’ dediği öğrenildi.

OPERASYONA ENGEL

Başkan Yılmaz'ın da Bursaspor maçından sonra kaptanlıktan almayı planladığı Ogün'ün babası Yahya Temizkanoğlu'nun ölümü nedeniyle kararını ertelediği kaydedildi. Ogün'ün Campbell'in yaptığı basın toplantısında tüm takım adına desteklemesi, son olarak da İstanbulspor maçından önce Yılmaz'ın evinde verdiği yemekte başkana çok soğuk davranması, başka bir odada oturarak açık tavır olmasının iplerin kopmasında çok önemli rol oynadığı belirtildi.

YILMAZ: GİDECEKLER

Başkan Mehmet Ali Yılmaz, yönetimin aldığı kararlarla ilgili olarak bugüne kadar yaşadıkları olayların kendilerini bu noktaya getirdiğini açıklarken şunları söyledi: ‘‘Hiç kimsenin canını yakmak istemedik. Herkesi mutlu etmek istedik. Ancak takımın geldiği nokta ortada. Bundan sonra futbolcu, yaptığı hatanın faturasını ödeyecek. Teknik adam değil, futbolcu gidecek. Bugüne kadar hep futbolcuların dediği oldu. Artık devran değişti. Şu bilinsinki, aldığımız her kararda, canı yananların, yaptıkları önemli hatalar vardır.’’

AKTÜRK’E ELEŞTİRİ

İstifa eden başkan yardımcılarından Ali Kemal Aktürk'le ilgili olarak görüşlerini açıklayan Başkan Yılmaz, ‘‘Bugüne kadar verdiği paraları alsın ve sussun. O, benim muhatabım değil. Benim 20 yıldır yaptıklarım ortada. Bunları kimseye ispatlamak zorunda değilim’’ diye konuştu.

ÜNAL: KAÇMAK İSTEMEDİM

Ogün'ün kaptanlığının alınmasından sonra tekrar kaptanlık görevine getirilen Ünal'ın da şaşkın olduğu gözlendi. 22 Şubat 1997'de elinden alınan kaptanlığı yeniden alan Ünal, şöyle konuştu: ‘‘Kaptan olmak çok abartılacak bir konu değil. Ne kaptanlıktan alınmak bizleri küçültür, ne de kaptan olmak, bize payedir. İnsan, kendi değerleriyle insandır. Bu göreve ciddi olarak talip olmadım. Ancak bu tavrımın kaçmak olarak nitelendirilmesi endişesini taşıdım. Trabzonspor zor bir dönemeçten geçiyor. Bizler de birlik ve beraberlik içinde takımı yeniden şaha kaldırmalıyız. Herkesin el ele vermesi gerekir diye düşünüyorum.’’

OGÜN'E ULAŞAMADI

Ünal, dün akşam Ogün'ü aradığını ancak kendisine ulaşamadığını da anlatırken, ‘‘Ben inanıyorumki, Ogün'de benim gibi düşünür ve konuşurdu. Kendisi yarın Trabzon'a gelecek. Tüm arkadaşlar konuşacağız ve bu sorunları çözeceğiz’’ dedi.

Ünal, bu arada gazetecilerin, ‘‘Ogün, Campbell için yapılan toplantıdan sonra kaptanlıktan alınmasına ne diyorsun?’’ sorusuna, ‘‘Eğer Campbell için futbolcuların yaptığı toplantıda bir ceza olacaksa, buna ilk talip olan benim. Bana cezayı versinler. Ancak yeni görevlendirmenin nedeninin bu olmadığı açıklandı’’ yanıtını verdi. İkinci kaptanlığa getirilen Orhan ise, ‘‘Karmakarışık duygular içindeyim. Ogün çok yakın arkadaşım ve ne diyeceğimi bilmiyorum’’ demekle yetindi.

SÜMER DE TOPUN AĞZINDA

Trabzonspor yönetiminin önceki akşamki toplantısında, alt yapıda da bir operasyon hazırlığı yapılması yönünde karar çıktığı kaydedildi. Yönetim toplantısında, Haşim Sayitoğlu, Süleyman Hacisalihoğlu, Haluk Şahin ve Mustafa Erdem'den altyapıyla ilgili geniş bir rapor hazırlamaları yönünde istekte bulunmalarının altında Özkan Sümer'i pasifize etme girişiminin bulunduğu kaydedildi. Sümer'in de bu noktadan sonra net bir tavır takınabileceği ifade edildi.

OPERASYON SÜRECEK !

Kaleci antrenörü Adil Eriç'in özel hayatına dikkat etmediği, Çetin ve Erdal'ın ise uzun süredir takıma yararlı olamamamaları nedeniyle geri gönderilme kararı çıktığı belirtildi. PAF takımından Okan, Hasan, Nuri, Muhammet ve Macit gibi futbolcuların önümüzdeki günlerde A takım kadrosuna dahil edilecekleri bildirilirken Trabzonspor'da yaşanan gelişmeler, futbolcuları da şaşkına çevirdi. Bordo mavili yönetimin önümüzdeki günlerde operasyona devam edeceği, Vugrineç, Recep ve Abdullah'ın da topun ağzında olduğu belirtildi.

BASINA YASAK

Trabzonspor yönetimi, bordo mavili takımın başarısız sonuçlarından sonra aldığı bir dizi kararların ardından dün de basına yasak koydu. Genel Sekreter Bülent Akyazıcı, gazetecilere, ‘‘İkinci bir karara kadar basının sosyal binaya girişi yasaklanmıştır. Bundan sonra sadece antrenmanları izleyecekler, daha sonra da tesislerden ayrılacaklar’’ diyerek yönetimin yeni kararını bildirdi. Basın mensupları tarafından protesto edilen kararın gerekçesi ise açıklanmadı.
Bunları da Beğenebilirsiniz