Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Trabzon Havalimanı kapatılabilir

  Osman ŞİŞKO/TRABZON, (DHA)
  15 Ekim 2008 - 16:50Son Güncelleme : 15 Ekim 2008 - 16:50

  DHMİ Başmüdürü, çevredeki yüksek binaların tehlike oluşturduğunu söyledi .

  TRABZON Havalimanı çevresindeki bazı yapılaşmaların uluslararası mania kriterlerine uymadığı ve bu nedenle uçuş emniyeti açısından risk oluştuğu belirtildi.

  DHMİ Trabzon Havalimanı Başmüdürü Vedat Atabek, havalimanı çevresindeki yapılaşmanın Uluslararası Sivil Havacılık Anlaşması’nın mania kriterlerine aykırı olduğunu belirterek, bu durumun havalimanına yapılacak uçuşları olumsuz etkilediğini ve alanın uçuşlara kapatılabileceğini söyledi.

  Trabzon Valisi Nuri Okutan başkanlığında dün gerçekleştirilen İl Koordinasyon Kurulu toplantısında, Trabzon Havalimanı çevresindeki yapılaşmanın maina kurallarına aykırı olduğunu belirten Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Trabzon Havalimanı Başmüdürü Vedat Atabek, “Avrupa Hava Sahasını kontrol eden Eurocontrol denetçileri gelse, Trabzon Havalimanı’nı kapatabilir” dedi.

  Konuyla ilgili bugün bir açıklama yapan Vedat Atabek, Trabzon Havalimanı’nın güney tarafında yer alan Karadeniz Sahil Yolu’nun ve yol kenarındaki yapılaşmaların uluslararası uçuş kriterlerine aykırı olduğunu ve uçuş güvenliğine etki edecek boyutta bulunduğunu söyledi. Atabek, “Mania sınırlaması 6.5 metredir. Fakat buralardaki yapılaşmanın boyutu bunun çok üzerinde bir irtifada. Bu bölgede yapılanan binalarla ilgili olarak sürekli takipteyiz ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden izin alınmadan yapılan binaları bildiriyoruz. Genel Müdürlük de Valilik aracılığıyla bu bina sahiplerini uyarıyor. Binaların yapılması yanlışsa, yıkılması konusunda girişimler başlatılıyor” diye konuştu.

  YÜKSEK BİNALAR KISALTILMALI

  Çevredeki belediyelerin imar durumuna izin verirken, uçuş güvenliğini de göz önünde bulundurmaları gerektiğini vurgulayan Vedat Atabek şöyle konuştu:
  “Uçakların yaklaşma istikametinde, sivil havacılık kuraları belirli irtifaya kadar yükseltilere müsaade ediyor. Uçakların pas geçme durumu var. Yan uçuşlarda bu yükseltilere çarpma ihtimali göz önünde bulundurularak yükseltilerin minimize edilmesine çalışılıyor. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, çevre belediyelere binaların 6.5 metre yüksekliğinde olması konusunda yazı gönderdi. Uluslararası bir denetleme yapıldığı zaman, mania kriterlerini aşan bu tür yapılaşmadan dolayı, uçuş emniyetinin olumsuz etkileneceği göz önünde bulundurularak, bazı uçuşlar veya tüm uçuşlar durdurulabilir. Bu durumla karşılaşmamak için tedbirlerimizi almamız lazım. Bu tür yapıların önüne geçmek için belediyeler tedbir almalı. Yüksek binaların 6.5 metreden yüksek olan kısımlarının yıkılması gerekir”  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı