TRABZON HABERLERİ

Trabzon Emniyeti’nden Servis Sürücülerine Eğitim

IHA
11.09.2015 - 10:21Son Güncelleme :

TRABZON'DA SERVİS SÜRÜCÜLERİNE YÖNELİK EĞİTİM VERİLDİ

IHA

Okulların açılmasına az bir zaman kala Trabzon’da Karayolu Trafik Güvenliği Stratejisi ve Eylem Planı çerçevesinde servis sürücülerine eğitim verildi.
Yaklaşık 3 yıl önce uygulamaya koyulan Karayolu Trafik Güvenliği Stratejisi ve Eylem Planının hedefi 2020 yılına kadar trafik kazalarından kaynaklanan ölümlerin yüzde 50 oranında azaltılması olduğu açıklandı.
Eylem planı kapsamında okul servis sürücülerine, velilere ve öğretmenlere trafik ve ilkyardım eğitimi verilmesi, kendilerine trafik bilinci kazandırılması olduğu kaydedildi. Konuyla ilgili bilgi veren Trabzon Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürü Turgay Özkan, ulaşımda yolcu güvenliğinin önemine işaret ederek okulların açılmasına az bir zaman kala Trabzon’daki servis sürücüleri bir dizi eğitime tabi tutulduğunu belirtti. Müdür Özkan, “Bu konuya eylem planında özellikle vurgu yapılmış olmasının haklı nedenleri vardır. Öncelikle okul servis sürücüleri, benzer görevi yapan meslektaşlarından farklı olarak yetişkin olmayan yolcuların ulaşımı ve güvenliğinden sorumludurlar. Takdir edersiniz ki servis hizmetini kullanan çocuklarımızdan, trafikte biz yetişkinlerden beklediğimiz ve hatta zaman zaman göremediğimiz sorumlu davranışları sergilemelerini beklemek çok doğru bir yaklaşım değildir. Bu nedenle servis sürücülerinin çocuklarımızın güvenliği için hem daha bilgili, daha dikkatli ve daha sabırlı olmaları hem de kurallara bizzat uyarak örnek olmaları gerekmektedir. Aynı şekilde bu hususta öğrencilerimizin aileleri ve sorumlu öğretmenlerimizin de daha bilinçli ve hassas olmaları, rol ve sorumluluklarının farkında olmaları gerekmektedir. Bu doğrultuda okul servisi sürücülerimizin trafik güvenliği, güvenli sürüş teknikleri, stres yönetimi, iletişim kurma becerileri ve mesleği etkileyen psikolojik faktörler konularında bilgilendirilmeleri ve öğrenci velileri ile öğretmenlerimizin bu konuda bilinçlendirilmeleri amacıyla İçişleri Bakanlığı (Emniyet Genel Müdürlüğü), Milli Eğitim Bakanlığı (Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü) ve Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu’nun katılımıyla ’Okul Servis Araçları Şoförlerine Yönelik Trafik Eğitimi İşbirliği Protokolü’ hazırlanmıştır. Bu bağlamda İlimizde Ortahisar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü’nün koordinesinde İlimiz Okul servis sürücülerine yönelik 2015 yılı Mayıs ve Eylül aylarında 290 Okul Servis Şoförlerine eğitmenlerimiz tarafından Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı Olgunlaşma Enstitüsü’nün eğitim salonunda 2 şer gün toplam 12 saat süren eğitim verilmiştir. Bu eğitimler aralıklarla verilmekte ve mevzuat değişiklileri yapılması halinde Eğitimler verilmeye devam edilecektir” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Trabzon haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Trabzon ilinden Trabzon Emniyeti’nden Servis Sürücülerine Eğitim hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 11 Eylül 2015 tarihinde saat 10 21’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Trabzon Emniyeti’nden Servis Sürücülerine Eğitim haberi güncellenecektir.

  TRABZON NAMAZ VAKİTLERİ
  28 Ekim 2017, Cumartesi
  • İmsak
   04:58
  • Guneş
   06:40
  • Öğle
   12:16
  • İkindi
   15:08
  • Akşam
   17:31
  • Yatsı
   19:01
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı