Trabzon Çimento'ya en yüksek teklif Aşkale'den

Hürriyet Haber
20 Ekim 2005 - 16:53Son Güncelleme : 20 Ekim 2005 - 16:53

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF), Uzan Grubu varlıkları arasında yer alan 50 milyon dolar muhammen bedelli Trabzon Çimento Fabrikası'na en yüksek teklifi 81 milyon 250 bin dolarla Aşkale Çimento verdi

Trabzon Çimento fabrikası ihalesiyle, 9 çimento fabrikasından oluşan ihale süreci de tamamlandı. Sepetçiler Kasrı'nda gerçekleştirilen ihaleye, “Çimentaş İzmir Çim. Fab. T.A.Ş., Limak Mad. Yapı Çim. San. ve Tic. A.Ş., Sanko Paz. İth. İhr. A.Ş., Gisad Gayrimenkul Yat. A.Ş., Tunalar İnş. Tur. Mad. Ve Tic. Ltd. Şti., Rota Mad. Gem. San. Tic. Ltd. Şti., Aşkale Çimento San. T.A.Ş.”den oluşan 7 şirket katıldı.

İhalede, kapalı zarfların açılmasının ardından Aşkale Çimento, Gisad Gayrimenkul ve Sanko'dan oluşan 3 şirket açık artırma bölümüne katılmaya hak kazandı.

Açık artırmaya, Aşkale'nin 81 milyon 158 bin dolarlık teklifi, artırmanın 250 bin dolar ve katlarıyla yapılması nedeniyle, Aşkale yetkililerinin onayıyla, 81 milyon 250 bin dolara yükseltilerek geçildi. Ancak açık artırmada, bu teklifin üzerine çıkılmadı.

Aşkale Çimento'nun 81 milyon 250 bin dolarlık teklifi en yüksek teklif olarak belirlendi. Bu teklif, 50 milyon dolarlık muhammen bedelin yaklaşık 1.6 katını oluşturdu. Teklif, ihale komisyonu tarafından Fon Kurulu'nun onayına sunulacak.

YÜCELİK: TRABZON'A HEVESLENMEMİZİN NEDENİ LİMAN ŞEHRİ OLMASI

Aşkale Çimento'nun Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik, bugüne kadar 4 çimento fabrikasının ihalesine girdiklerini, bazılarında ilk 5'te bile yer alamadıklarını hatırlattı.Erzurum'un ikliminden dolayı çalışma şartlarının çok zor olduğuna ve 5-6 ay satış yapamadıklarına işaret eden Yücelik, “Bizim Trabzon'a heveslenmemizin nedeni liman şehri olması. Bu, yurtdışı satışlarımızda faydalı olacaktır. Trabzon gibi yerlerde kendimizi döndürmek için mücadele etmek istiyoruz. Bütün olay bu. Trabzon'un iklimi biraz daha müsait” diye konuştu.

"FİYAT ÇOK YÜKSEK DEĞİL"

Yücelik, TMSF'nin sattığı diğer çimento fabrikaları göz önüne alındığında Trabzon Çimento Fabrikası'na verdikleri fiyatın çok yüksek olmadığını ifade ederek, “Şunu unutmamak gerekir ki fabrika daha önceden Özelleştirme İdaresi'nden zaten 32-33 milyon dolara alınmıştı.” dedi.

Yücelik, Trabzon Çimento Fabrikası'nın 10 yıl sonra taşınması durumuyla ilgili olarak da, o günün şartlarına uyacaklarını söyledi. Aşkale Çimento'nun bin ortaklı bir fabrika olduğuna değinen Yücelik, “Bizim başka fabrikamız yok. Bizi başka fabrikalarla karıştırmayın” dedi.

Lütfü Yücelik, finansmana ilişkin bir soruya da “Finansmanı olmayanın burada ne işi var. Finansmanını, hesabını, kitabını yapmayanın buraya girmesi düşünülebilir mi? Burada milyon dolarlardan bahsediyoruz” yanıtını verdi.

ÇİMENTO ŞİRKETLERİNE 1 MİLYAR 73 MİLYON DOLAR

Lalapaşa, Standart, Bartın, Ladik, Gaziantep, Şanlıurfa, Ergani, Van ve Trabzon çimento fabrikası ihalelerinde alınan en yüksek tekliflerin toplamı 1 milyar 73 milyon dolar olarak belirlendi.9 çimento için verilen bu teklif tutarı, fabrikalar için belirlenen 433 milyon dolarlık muhammen bedelin de yaklaşık 2.5 katını oluşturdu.

61 milyon dolar muhammen bedelli Lalapaşa Çimento Fabrikası 166.5 milyon dolar ile Çimentaş İzmir Çim. Fab. T.A.Ş.'ye, 62 milyon dolar muhammen bedelli Standart Çimento Fabrikası 175.5 milyon dolar ile Çimsa Çim. San. ve Tic. A.Ş'ye, 22 milyon dolar muhammen bedelli Bartın Çimento Fabrikası 48 milyon dolar ile Çimko Çim. ve Beton San. Tic. A.Ş'ye, 60 milyon dolar muhammen bedelli Ladik Çimento Fabrikası 140 milyon 250 bin dolar ile Akçansa Çim. San. ve Tic. A.Ş'ye ihale edildi.

47 milyon dolar muhammen bedelli Gaziantep Çimento Fabrikası için 128 milyon dolar ile Sanko Paz. İth. İhr. A.Ş., 56 milyon dolar muhammen bedelli Şanlıurfa Çimento Fabrikası için 158.5 milyon dolar ile Türkerler İnş. Tur. Mad. A.Ş., 53 milyon dolar muhammen bedelli Ergani Çimento Fabrikası için 120 milyon 750 bin dolar ile Limak Mad. Yapı Çim. San. ve Tic. A.Ş., 22 milyon dolar muhammen bedelli Van Çimento Fabrikası için 54 milyon 250 bin dolar ile Limak Kurtalan Çim. San. ve Tic. A.Ş. ve 50 milyon dolar muhammen bedelli Trabzon Çimento Fabrikası için 81 milyon 250 bin dolar ile Aşkale Çimento San. T.A.Ş. en yüksek teklifi verdi.

Bugünkü son ihalede 50 milyon dolar muhammen bedelli Trabzon Çimento Fabrikası'nda ise en yüksek teklif 81 milyon 250 bin dolar ile Aşkale Çimento San. T.A.Ş'den alındı.
(İSTANBUL/AA)

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı