TPAO’nun petrolden pay almasına çok sevindik

Hürriyet Haber
14.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

Irak Petrol Bakanı Hüseyin Şehristani, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın (TPAO), ortaklarıyla birlikte Irak petrol alanlarını geliştirmek için yapılan ihalelerden birini kazanmasına sevindiklerini söyledi.

Hüseyin Şehristani, TPAO’nun bir konsorsiyumla birlikte Wasıt (Kut) ilindeki Bedra petrol alanını geliştirme ihalesini kazanmasına memnun olduklarını bildirdi.  Şehristani, “Türkiye’nin, petrol olsun, doğalgaz olsun Irak’ın enerjisine ihtiyaç duyduğunu biliyoruz. Bu alanda işbirliği yapacağız” dedi.
Şehristani, Kerkük-Yumurtalık boru hattıyla ilgili de şunları söyledi: “Petrol boru hattına gelince, kuzey petrollerinin ihracatında Kerkük-Yumurtalık petrol boru hattına çok güveniyoruz. Bu hattı kullanmak için daha çok anlaşma imzalayacağız. Kuzey petrol alanları geliştirildikten sonra yeni boru hatlarına  ihtiyaç duyacağız. (Musul’daki) Kayyara ve Necme petrol alanları geliştirildikten  sonra ham petrolün ihracı için şu anki boru hattına ek yeni bir boru hattına  ihtiyaç duyacağız.”

TPAO: Bu ilk adım

TPAO’nun Yurtdışı Projeler Dairesi Başkanı Mehmet Ali Kaya, kazandıkları ihaleyi kendileri için Irak’ta bir sıçrama tahtası ve ilk adım olarak gördüklerini ve bunun arkasının geleceğini söyledi. Irak içinde daha birçok projeye gireceklerini dile getiren Kaya, “TPAO olarak Bağdat’ta ofis açtık. Bu bizim için çok önemli. Irak içinde daha çok  projeye gireceğiz. Bu konuda biz çok agresifiz. Bu bizim için iyi bir başarı. Bundan sonrası gelecek” diye konuştu.
TPAO’nun Bedra ihalesinde yüzde 10’luk küçük bir pay almasına açıklama getiren Kaya, 0.9 milyar varillik rezerve sahip Zikar ilindeki Garraf petrol alanı ihalesi için yoğunlaştıklarından Bedra ihalesinde daha küçük pay almak  zorunda kaldıklarını bildirdi. Yurtdışında dev şirketlerle birlikte yarışıyor olmayı büyük bir başarı olarak nitelendiren Kaya, büyük şirketlerle birlikte adeta “kurtlar sofrası”  gibi bir yerde yarıştıklarını ve bu ihaledeki başarıyı bir ilk adım olarak  gördüklerini, Irak’ta birçok çalışmalarının ve halihazırda projelerinin olduğunu  kaydetti.

Körfez Ülkeleri Kuveyt’te buluşuyor

PETROL zengini altı Körfez ülkesinin Kuveyt’te başlayacak yıllık zirvede milyar dolarlık projelere yeşil ışık yakması bekleniyor. Körfez Ülkeleri İşbirliği Konseyi’ndeki (GCC) Bahreyn, Kuveyt, Umman, Katar, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri liderlerinin borç krizindeki Dubai’nin sorununu çözmek için girişimde bulunup bulunmayacağı bilinmiyor. Bu ülkelerin ‘para birlik paktını’ da duyuracağı belirtiliyor. Kuveyt Petrol Bakanı Şeyh Ahmad Abdullah Al-Sabah, 2030’a kadar petrol projelerine 87 milyar dolar harcamayı planladığını açıkladı.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı