TPAO, Çinli’yle imza attı, 156 milyar dolarlık petrol göründü

Hürriyet Haber
18 Mayıs 2010 - 00:00Son Güncelleme : 18 Mayıs 2010 - 01:12

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ve Çinli ortağı CNOOCI International, Irak’ın başkenti Bağdat’ın güneyindeki Misan ilinde bulunan petrol yataklarının geliştirilmesi için Irak hükümeti ile anlaşma imzaladı.

Irak Petrol Bakanlığı’nda düzenlenen ve TPAO adına Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Mehmet Uysal ve Yönetim Kurulu üyesi Genel Müdür Yardımcısı Besim Şişman’ın imzaladığı anlaşma; Buzurgan, Fekke ve Ebu Gırab adlı 3 sahada petrol yataklarının geliştirilmesini içeriyor.

1 yıl gecikmeli anlaşma

Irak Petrol Bakanı Hüseyin Şehristani, Misan petrol sahalarının geliştirilmesi projesinin Haziran 2009’da ihaleye çıkarıldığını hatırlatarak, “O dönemde bu ihaleye tek Çinli şirket katılmıştı. Irak Petrol Bakanlığı, petrolün çıkarma bedelini varil başına 2 dolar 30 cent olarak belirlemişti. Fiyatta anlaşma sağlanamadığı için ertelenmişti. Geçen günlerde Çinli şirket ve TPAO, ortaklık neticesinde teklif ettiğimiz ücreti kabul etti ve anlaşma imzalandı” dedi. Anlaşma 20 yıllığına geçerli ve ileride anlaşma sağlanırsa, uzatılabilecek. Petrol yataklarındaki rezerv 8 milyar varil, üretilebilir rezerv ise 2 milyar 200 milyon varil (70 dolar varil fiyatı üzerinden 156 milyar dolar) olarak hesaplanıyor. 6 yıl içinde günlük üretim 450 bin varile çıkacak.

Şimdi hedef doğal gaz

TPAO Genel Müdürü Mehmet Uysal, “Irak’la başarılı bir anlaşmaya imza attık. Misan petrol sahasının geliştirilmesi projesinde yer almaktan memnunuz. Bu proje sadece şirketler arasındaki ilişkiler değil, ülkeler arasındaki ilişkileri de geliştirecek” dedi. Irak’ta doğalgaz yatakları ile de ilgilendiklerini, TPAO’ya ihaleye katılma teklifi geldiğini belirten Uysal, “Irak’ın petrol üretimine katkıda bulunacağız. Başka anlaşmalara imza atmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Genel Enerji Irak’ın kuzeyinde üretimi artıracak

IRAK’ın kuzeyinde Tak Tak sahasında petrol üreten Genel Enerji, İngiltere ve Kanada’da halka açık 2 şirketle birleşme görüşmeleri yürütüyor. Genel Enerji CEO’su Mehmet Sepil, “Genel Enerji, Kuzey Irak’tan petrol ihracının başlamasının ve birleşmenin ardından halka açılabilir. Kuzey Irak’taki Tak Tak sahasında üretimi artırmak için gelecek 4-5 yılda 3-4 milyar dolar yatırım planlanıyor” dedi.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı