Ege Haberleri

EGE

  ‘Toz bezi’ olmayacaklar

  Burcu TANER / İZMİR, (DHA)
  13 Ocak 2012 - 00:00Son Güncelleme : 12 Ocak 2012 - 23:13

  “Ev işçisiyiz toz bezi değil” sloganıyla yola çıkarak sendika kuran kadınlar, şimdi de dernek kuracak.

  HEM can güvenliği, hem de iş kazaları yönünden en riskli işlerden birini yapan ev işçisi kadınlar, sendikadan sonra dernek kurarak kendi güvenliklerini kendileri sağlamaya ve hukuken de statü kazanmaya hazırlanıyor. “Ev işçisiyiz toz bezi değiliz” sloganıyla yola çıkan ve ne “hizmetli” ne de “ailenin bir ferdi” olmak istemeyen ev işçileri, sadece 6 ay önce kurdukları sendika etrafında 20 bine yakın kişiyi buluşturmayı başardı. “Kapı üstünüze kapandıktan sonra başınıza ne geleceğini bilemezsiniz” diyen ev işçisi kadınlar öncelikle güvenliklerinin sağlanmasını, iş kazalarına karşı yasal önlem alınmasını ve sigortasız çalışmanın önüne geçilmesini istiyor.

  Bütün bunların yolunun da hukuki anlamda “ev işçisi” olarak tanınmaktan geçtiğine inanıyorlar. Öte yandan bu oluşum İzmir, Bodrum, Antalya, Muğla, Adana, Nevşehir ve Bursa gibi pek yerden ev işçisi kadının yoğun ilgisiyle karşılaştı. Dernek aracılığıyla ise sendikaya üye olamayan yüzbinlerce kadına ulaşılması amaçlanıyor.

  EVRAKLAR ÖNCE KABUL EDİLMEDİ

  Genel Başkan Gülhan Benli, “İlk kuruluş başvurumuzda İstanbul Emniyet Müdürlüğü Sendikalar Masası memurları, ev işçilerinin başvurusunu, yapılan işin kar amaçlı olmadığı gerekçesiyle kabul edemeyeceklerini söylediler. Ancak biz evrakları teslim almadık, işleme konması için yeniden sunduk. Bu şekilde ilk adımı attık. Amacımız ev işçilerinin sorunları hakkında farkındalık yaratmak ve işçilere de maddi, yasal ve psikolojik destek vermek” dedi.

  DERNEK DENETLEYECEK

  Benli, devletin güvenlikleri konusunda attığı adımların da yetersiz olduğunu vurgulayarak, “Biz de kendi çözümümüzü ürettik, çünkü ilgili Bakanlıklar çözüm bulana kadar pek çok arkadaşımızı kaybedeceğiz. Bu yüzden dernek kuracağız ve arkadaşlarımızın güvenilir kaynaklarla işe gitmesini sağlayacağız. Arkadaşımızı işe göndermeden önce kendimiz gidip göreceğiz” dedi. Ev işçilerinin haklarını düzenleyen uluslar arası normların bulunduğunu da hatırlatan Benli, Türkiye’nin bunlara uyum için taahhüt vermesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

  RİSK GRUBUYUZ

  Benli, 2011 yılında 3 bin “ev işçisinin” iş kazası geçirdiğini, 51 kişinin yaşamını yitirdiğini söyledi. 400’e yakın kadının taciz ve tecavüze uğradığını anlatan Benli, “Kayıtdışılık işvereni daha pervasız hale getiriyor. Ayrıca aynı taksiciler gibi bizde de o kapı üstümüze kapandığında başınıza neler geleceğini bilemezsiniz. Daha geçenlerde bir arkadaşımız gittiği görüşmede kapı üstüne kilitlendi ve günlerce rehin tutularak tecavüze maruz kaldı. Sebebi bu kuralsız, kayıtdışı ortamda internetten iş bulup gitmesi” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı