Gündem Haberleri

  Toyota’ya Moody’s’den kötü haber

  Bloomberg
  26.05.2010 - 15:27 | Son Güncelleme:

  Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, dünyanın en büyük otomobil üreticisi Toyota Motor’un, bu mali yıl içinde kredi notunun yükseltilmesini garanti etmeye yetecek kadar kâr etmeyeceğini söyledi.

  Moody’s’ten küresel otomobil üreticileri arasında en yüksek notlardan birini, Aa2 alan Toyota’nın bu yıl görünümünün değişmesi için 11 milyar dolar ya da üzerinde yıllık işletme kârı yazması gerektiğine dikkat çekildi.

  Moody’s ile birlikte diğer bir kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s da geçen yıl peş peşe üç çeyrek boyunca bilançosuna zarar yazmasının ardından, şirketin kredi notunu düşürmeye başlamıştı.

  Moody’s’in kıdemli analistlerinden Tadashi Usui, geçen yıl yaklaşık 8 milyon aracını geri çağırmasının Toyota’nın saygınlığına büyük bir darbe indirdiğini ve kazançlarını da etkilediğini belirtti.

  Usui aynı zamanda, “Toyota’nın kârlılığının kısa bir süre içinde düzeleceğini söyleyemem” dedi.

  Toyota’nın hisseleri, bu haberin ardından, Asya’daki işlemlerde yüzde 1.9 oranında düşüş yaşadı. Şirketin hisselerinde gördüğü kayba, Nikkei gösterge endeksinin yüzde 3.1 düşmesi de etki etti. Diğer yandan, Toyota’nın hisseleri bu yıl toplamda yüzde 15 oranında değer kaybı yaşadı.

  KÂR GÖRÜNÜMÜ   

  Japon otomobil üreticisi, 11 Mayıs’ta,  bu mali yılda işletme kârını yüzde 90 artırıp, 280 milyar yene çıkaracağını açıkladı. Bu rakam, Mart 2008’de 2.27 trilyon yen olan kârın oldukça gerisinde kaldı.

  Moody’s geçen yıl şirketin kredi notunu Aa1’den, Aa2’e indirmiş ve durağan görünümü de negatife çevirmişti. Şirket, Şubat 2009’da Aaa olan notunu kaybetmişti.

  Standard & Poor’s da 14 Mayıs’ta,  Toyota’nın kredi notunu en yüksek üçüncü not olan AA’ya indirdi ve şirketi “Kredi Takip” listesinden çıkardı.

  S&P’nin Tokyo’daki analistlerinden Chizuko Satsukawa, Toyota’nın şu anda “negatif” olan not görümünün, şirketin mali durumundaki iyileşmenin hız kazanacağına yönelik işaretlerin gelmesiyle birlikte “durağana” çevrilebileceğini belirtti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı