Ege Haberleri

EGE

  TOURİZMİR umut verdi

  DHA
  03.10.2015 - 13:46 | Son Güncelleme:

  İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, TOURİZMİR zirvesinde, 65 yabancı, 45 Türk katılımcı arasında 333 ikili görüşme gerçekleştirildiğini açıkladı.

  İzmir Ticaret Odası’nın düzenlediği, 26 ülkeden 65 uluslararası turizm birliği yöneticisi, havayolu şirketi yöneticisi; tur operatörü, seyahat acentesi ve kongre planlayıcısının katılımıyla gerçekleştirilen TOURİZMİR Zirvesi’nde, 65 yabancı, 45 Türk katılımcı arasında 333 ikili görüşme gerçekleştirildi. İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, "İkili görüşmeler çok yoğun ilgi gördü. Eminim ki çok önemli işbirliklerinin, ortaklıklarının temelleri atıldı ve yabancı konuklarımız önümüzdeki yıllarda çok daha büyük kafileler ile İzmir’e gelecekler" dedi.

  TOURIZMIR’e en çok ilgi gösteren satın almacıların Almanya, Ürdün, Fransa, İtalya, Vietnam, İngiltere, Hindistan ve Nijerya’dan olduğunu belirten Demirtaş, "Zirveye katılan yabancı acentaların düzenlediği etkinlikler arasında, yüksek oranda iş seyahatleri, kongreleri ve toplantıları bulunuyor. Bu acentalar, yılda 10 ve üzerinde etkinlik düzenliyorlar ve herbirinin düzenlediği etkinliklerin yıllık bütçesi de ortalama 325 bin dolar civarında. Dolayısıyla, zirvede atılan temeller İzmir’in turizm hedeflerine ulaşabilmesi için çok değerli" dedi.

  TOURİZMİR Zirvesi’ne, özellikle İzmir’in kısa ve orta vadede kongre turizmini geliştirmek üzere, toplantı, kongre ve etkinliklerini Türkiye’de düzenleyebilecek yabancı satın almacıların davet edildiğini söyleyen Demirtaş, "Dünya çapında kongre ve etkinlik düzenleyen kuruluşların, üst düzey yetkililerin katıldığı TOURİZMİR’de yapılan görüşmeler, İzmir’in tanıtımı ve pazarlaması için en etkin yöntemlerden birisi. Yabancı kongre planlayıcıları veya turist destinasyonu yaratan operatörler için her zaman, şehir ve yurtdışı ulaşım imkanları, kongre ve toplantı olanakları, fiyat kalite dengesi, grup olarak yapılabilecek aktivitelerin ve mekanların çeşitliliği belirleyici unsurlar. Bu nedenle, yabancı konuklarımızın burada edindikleri izlenim ve ikili görüşmelerin sonuçları da çok önemli" diye konuştu.

  İzmir’in turizm alanında çok büyük bir potansiyele sahip olduğunu ifade eden Demirtaş, "İzmir, termal, kongre, şehir, alışveriş, inanç, sağlık, kruvaziyer, deniz-güneş-kum, kayak, yayla gibi çok sayıda turizm potansiyeline sahip. Son 3 yılda kongre turizminde de belli bir başarı yakaladık. Kentimizde devamlı yeni oteller, turizm yatırımları yapılıyor. Turist sayımız 1.5 milyon kişiye ulaşıyor. Efes’i de dahil edersek 4 milyon kişi. Oysa bunun birkaç katını ağırlayabilecek potansiyele sahibiz. Bu potansiyeli en iyi şekilde değerlendirmek için çalışmaya devam edeceğiz" dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı