Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Tour’u açtı kapattı

Britanyalı bisikletçi, son 6 kilometrede yaptığı atakla hem 10. etapta zafere ulaştı hem de en yakın rakibiyle arasındaki farkı 2 dakika 52 saniyeye çıkarıp şampiyonluk için kapanması çok zor bir avantaj yakaladı.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

BİSİKLET tarihinin en önemli yarışı olarak değerlendirilen Fransa Bisiklet Turu nam-ı diğer Tour de France’ta 2. haftanın açılışını Sky takımında Chris Froome yaptı. Genel klasman lideri Froome böylece en yakın rakibiyle arasındaki farkı 2 dakika 52 saniyeye taşıyıp şampiyonluk için çok büyük bir adım attı. Tour’un Tarbes’tan başlayıp La Pierre Saint Martin’de noktalanan 167 kilometrelik 10. etabı ilk büyük tırmanış etabı olarak da kayıtlara geçti. Fransızlar için büyük önem arz eden Bastille Günü’nde bisikletçiler sonuncusu finişte olmak üzere 4 tırmanış, 1 sprint kapısından geçti.

ANTRENMAN DATALARI ÇALINDI

SON 14 kilometresi yüzde 7.4 eğimli La Pierre Saint Martin çıkışında gözler, şampiyonluk adaylarındaydı. Movistar’ın uzun süre ana grubun süratini belirlediği son tırmanışta, Froome’un takımı Sky önden hiç kopmadı. Genel klasman adaylarının çok zorlandığı etapta, Alberto Contador çok geride kaldı, Nairo Quintana ise sarı mayoyla kalmaya çalıştı. Ama Froome, son 6 kilometrede büyük bir atak yaptı. Etap öncesi antrenman dataları çalınan Sky’ın ve yarışın liderine kimse ayak uyduramadı ve Britanyalı 5. Tour de France etap zaferine uzandı.

SARI MAYO SAHİBİNE UĞURSUZLUK GETİRDİ

FRANSA Bisiklet Turu’nda bu sezon sarı mayo giyenler büyük kazalar yaptı. Önce 3. etapta lider mayolu Fabian Cancellara, büyük kazada düşenlerden biri oldu ve yarışı bıraktı. Ardından da 6. etapta sarı mayolu Tony Martin 30 kişilik kazada kaldı. Alman sporcu arkadaşlarının yardımıyla bitiş çizgisine gelse de akşam yarıştan çekildiğini açıkladı.


İlişkili Haberler