« Hürriyet.com.tr
MENÜ

TÖSSFED'de şok istifalar

Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu'nda Yönetim Kurulu Üyelerinden 8, Yedek Üyeler 8, Teknik Kurullar Başkanı, Kayak Dünya Şampiyonası Teknik Kurul Başkanı ve daha birçok kurul İstifa etti. Son yönetim kurulu toplantısında olağanüstü genel kurul kararının alınmaması nedeniyle istifa kararı aldıkları, istifaların ise devam edeceği belirtildi.

ERCAN ATA - ANKARA / DHA
SON GÜNCELLEME

Federasyon yönetim kurulu üyelerinin ve diğer kurulların, olağanüstü genel kurul istedikleri öğrenildi. Bir çok kurulun bu isteği Başkan ve bazı yönetim kurulu üyeleri tarafından reddedilince istifa kararı aldıkları ifade edildi.

İstifaların ardından bir açıklama yapan, Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu yönetim kurulu Üyesi Başmüfettiş Savaş Aydın: ''Bu güzide federasyonun kurumsal kimlik kazanması ve bundan sonraki dönemlerde de kazandıracağımız kurumsal kimlik çerçevesinde hareket edilmesi amacıyla görev alan biz yönetim kurulu üyeleri ve birçok kuruldaki arkadaşlarımız kuralsız ve hukuksuz ortamda daha fazla kalmamak için istifa kararı aldık'' dedi.

Türkiye Özel sporcular Spor Federasyonu yönetim kurulu Üyesi Başmüfettiş Savaş Aydın'ın yaptığı açıklama:

Cumhuriyetin çocukları olarak Cumhuriyetin üstünde başka bir güç tanımamış olmamızdan dolayıdır ki bu federasyonda da Yönetim kurulu üstünde başka bir güç tanımadık. Tanımayacağımız ve monarşik oluşumlara da yer verilmesine müsaade edemeyeceğimizi de seçim öncesi ve seçim sonrası da açıkladık. Buna rağmen, Yönetim Kurulu üstünde kendini güçlü sananların oluşumlarında da yer almak istemelerini de sürekli olarak yadırgadık. Yönetim kurulu başkanı Gürdal Gümüş'ün kural tanımaz tutumları. Yönetim kuruluna danışmadan, Yönetim kurulunun alması gereken kararları yetkisizce alarak uygulamaya koyması bunu sistematik bir metot haline getirmesi. Her gün, günü savmak için günü birlik kararlar alınmasının ve bu kararlarla federasyonun yönetilmeye çalışılması. Bu çalışma tarzının da Federasyonumuza kurumsal kimlik kazandırmayacağı. Kurumsal kimliği olmayan yerlerinde federasyon olamayacağını belirtmemize rağmen etik olmayan ve Bardağı taşıran son olayda. Kastamonu/Ilgaz Kayak kampında yaşanan nahoş olayın yönetim kuruluna bildirilmeden çözülmeye çalışılması ve buna resen karar verilmesi. Kayak Milli Takım teknik kurul başkanı, Metin Kuru'ya federasyon olarak verilen Taahhütlerin yerine getirilmemesi. Yalovada müsabakada yenilen çocuğun tokatlaması ve başkanın örtmesi. 2012 kayak Dünya şampiyonası'nın bütün çalışmaları yapılmış olmasına rağmen İhaleye çıkmaması. Yapılan organizasyonlar nedeniyle ödenmesi gereken ücretlerin veya masrafların ödenmemesi veya ödettirilmemsi? ihale komisyonunun uhdesinde olan iş ve işlemlerin yetkisiz kişilerce ikili ilişkilerle yapılmaya çalışılması. Organizasyonlarda adam ve kurum kayrılması. Federasyon başkanının davetsiz olarak katılmaya çalıştığı organizasyonlardan dışlanması ve bu organizasyonlara da kendince görev uydurularak yönetim kurulundan yetki almadan gidilmesi. Böylece bu camiaya ait paranın çarçur edilmesi kabul edilemez olarak tarafımızdan değerlendirilmiştir. Her gün, günü savmak için günü birlik kararlar alınmasının ve bu kararlarla federasyonun yönetilmeye çalışılmasının, Federasyona kurumsal kimlik kazandırmaz. Kurumsal kimliği olmayan yerlerinde, federasyon olamayacağının görülmesi üzerine istifa kararı alınmıştır. Daha fazla devlet parasının, tüysüz ve yetimin hakkının da kaybolmaması için Sayın spor Bakanımızı, sayın Genel müdürümüzü göreve davet ediyoruz''.

Öte yandan 2012 Zihinsel Engelliler Kayak Dünya Şampiyonası Teknik Kurul Başkanı Metin Kuru'da istifa etti. Kuru: ''Federasyon Başkanlığı, taahhüt ettiği hiçbirşeyi yerine getirmediği için. Bana verilen verilen görevden istifa ediyorum. Pazartesi günü resmi istifa yazımı federasyona göndereceğim'' dedi

İstifa eden Yönetim Kurulu Asil ve Yedek Üyeleri:

Savaş Aydın, Ufuk Şenkutlu, Süleymen Can, İbrahim Şahin, Tekin Başer, Ertuğrul Dindar, Ercan Ata, Sadrettin Gönültaş, Elif Kazar, Gökhan Altuner, Fatma Çoğan, Soner Daşdemir, Fethi Ahmet Balın, Bülent Pamuk, Mehmet Belge ve Mücahidin Karataş.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.