« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Tosic tartışması

Avrupa Şampiyonası elemelerinde Sırbistan, Arnavutluk’u 2-0 yendi. 90+1’de Kolarov’un golü sonrası Tosic ‘iki elinin üçer parmağını kaldırıp’ sevindi. Oyuncunun, Sırpların dini ve tarihi kökeni olan ancak son dönemde ırkçılıkla bağdaştırılan bu hareketi yapması infial yarattı.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

AVRUPA Şampiyonası elemeleri I Grubu’nda Arnavutluk’un, Elbasan Arena’da Sırbistan’a 2-0 yenildiği maç, önceki günün tartışma konusunu da beraberinde getirdi.
14 Ekim 2014’te Belgrad’da iki takım arasındaki karşılaşma, 42. dakikada stat üzerinde ‘drone’ adlı insansız hava aracı ile uçurulan ‘Büyük Arnavutluk’ bayrağının düşürülmesi sonrası yarım kalmıştı. Olayların ardından Sırbistan 3-0 hükmen yenik sayılmış, 3 puan Arnavutluk’a gitmişti. Elenmesi kesinleşen Sırbistan, önceki gün bu maçın rövanşı için Elbasan’daydı. Bu kez olayların adresinde Beşiktaşlı Dusko Tosic vardı...

GERGİN MAÇ, İYİCE GERİLDİ...

YOĞUN güvenlik önlemleri ve sniper tüfekli askerlerin koruması altında oynanan gergin mücadelede Sırbistan düğümü epey geç açabildi.
90+1’de Novi Pazarlı Müslüman oyuncu Adem Ljajic’in asistinde Kolarov ağları sarstı. Beşiktaş’ın sol beki Tosic, iki elinin üçer parmağını havaya kaldırıp sevinç yaşadı. Bu hareketi, Türkiye’deki taraftarlar ‘Çetnik selamı verdi’ şeklinde yorumlayıp sosyal medyada tepki gösterdi. Sırplar, 90+4’te Tosic’in asistinde Adem Ljajic’in golüyle 2-0 kazandı. Geçmişte Fenerbahçeli Mateja Kezman, Türkiye’de bu şekilde gol sevinci yaşamıştı.

DİNİ BİR SEMBOL, SIRP ÜNLÜLERİN DE GÖZDESİ

‘ÇETNİK’, Sırpların deyimiyle ‘Üç parmak selamı’ serçe ve yüzük parmak kapatılıp yapılır. Sırplar için dini ve ulusal yönü var. Ortodoks Sırplar için 3 parmak, ‘Baba, oğul ve kutsal ruh’ ile ‘Aziz Sava, II. Petar Petrovic-Njegos ve Djordje Petrovic’i simgeliyor. Bunu ulusal sembol görmelerinin nedeni, ‘bir tek kendilerinin gerçek Ortodoks olduğunu’ düşünmeleri... Bu hareketi birçok ünlü Sırp ‘zafer’ amacıyla yapar. Ayrıca Çetnik çeteleri, Bosna Savaşı’nda bazı Boşnakların serçe ve yüzük parmaklarını kesmiştir.


Bunları da Beğenebilirsiniz