Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Toshack ve Terim

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Yavuz GÖKMEN

Aristo mantığıyla sonuca ulaşmaya çalışırsak, şöyle diyebiliriz. John Benjamin Toshack: Türkiye'ye geleli birkaç ay oldu. Ali, Veli, kırk dokuz, elli türünden bir kadroya sahip Beşiktaş'ın başına geçti. Takımı çalıştırır ve sahaya sürerken, babasını bile tanımadı. Dünyanın en ünlü futbolcularından biri olan Letchkov'u süründürdü. Takım kaptanının burnunu sürttü, direkt oynar denen futbolcuları kulübeye bile almadığı oldu. Ancak sonuç ortada.

Fatih Terim, Adanalı bir Türk çocuğu idi. Galatasaray'da yıllarca kaptanlık yaptı. Milli Takımı Avrupa Şampiyonası Finalleri'ne taşıdı. Galatasaray'ı bir yıl çalıştırıp, şampiyon yaptı. Ancak sonra başta yönetim olmak üzere ünlü oyuncularına teslim oldu. Transferlerde dediğini yaptıramadı. Takım üzerindeki otoritesini giderek kaybetti, profesyonelliğin yerini amatörlüğe bırakmak zorunda kaldı. Sonuç ortada.

Bu iki teknik direktörden herhangi birinin futbol mantalitesi olarak yek diğerine üstün olduğunu sanmıyorum. Aralarındaki fark kafa yapısıdır. Nitekim, bu nedenledir ki, Fatih Terim şampiyon yaptığı takımı lig başlamadan en üst düzeye çıkarmış, ancak sonraki teslimiyetleri ve aymazlığıyla insanoğlunun en önemli vasfını adeta körüklemiştir. İnsanoğlunun en önemli vasfı ihanet etmektir. Murathan Mungan, ‘‘Şahmeran'ın Bacakları’’ adlı olağanüstü hikayesinde Şahmeran'a şu sözü söyletir:

‘‘İnsan ihanet eder.’’

Pitigrilli, ‘‘Sarışın Bebek’’de Theodor Zvayfel'in ağzından şu sözü söyler:

‘‘Sıradan bir insana iyilik yaparsanız, o mutlaka size nankörlük edecektir.’’

İmdi bu önermeler ışığında Lenin'in, ‘‘Ne yapmalı?’’ sorusuna, cevap vermeliyiz.

1- Birinci önerme artık ipleri elinden kaçırdığı belli olan Fatih Terim'in kendi muhasebesini yaparak gitmesi ve bu takımın dışarıdan gelecek duygusuz bir cellada teslim edilmesidir.

2- Terim gitmeyi kendisine yediremiyorsa, ikinci öneri ortaya çıkacaktır. Takımın başında kalmayı seçen bir Terim, eline satırı alacak ve cellatlığı kendisi yaparak birçok ismi takımdan ayıklayacaktır. Bu isimlerin başında Romenler gelmektedir. Ve son Sparta Prag maçının görüntüleri bir daha izlendiği taktirde Romenlerin yanına katılacak isimler derhal ortaya çıkacaktır.

3- Cellatlığa soyunacak Terim, acil transferler ve altyapıdan getireceği isimlerle yepyeni bir takım yaratacaktır.

Bunlardan başka herhangi bir yol görünmemektedir. Meseleye akıl, yürek ve bilekle yaklaşmak gerekmektedir. Fatih Terim, bunu yapabilecek midir? Kuşkuluyum.

Ama artık herkesin eteğindeki taşı dökmesi zamanı gelmiştir.

Galatasaray'da her şeyi kabul ederim. İhaneti asla.

Çünkü o benim gerçek sevgilimdir.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler