Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Toshack: Şampiyon olmak için banka soymam

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Beşiktaş Teknik Direktörü Toshack, ‘‘Elbette şampiyon olmak isterim. Ama kulübümü ekonomik sıkıntıya düşürdükten sonra, bu şampiyonluğun ne değeri olur? Ben böyle eğitim aldım’’ diyor...

3 saatlik maraton

Beşiktaş Teknik Direktörü Benjamin Toshack'la İspanya seyahati öncesi yaklaşık 3 saatlik bir söyleşi yaptık. Galli hoca, her soruya açıktı ve bu uzun söyleşimize kendini hazırlamıştı. 3 saat süresince mükemmel bir performans gösterdi, hiçbir soruyu yanıtsız bırakmadı. Zaman zaman o bilinen meşhur esprilerini de araya sokarak söyleşimize renk getirdi. İşte bu söyleşiden ilginç spotlar...

Şüpheye düştüm

‘‘Açık söyleyeyim, 13 Ocak'ta alınan 5. yabancı kararına şüpheci yaklaşıyorum. Neden sezon başı değil de şimdi... İçime bir şeytan düştü. Acaba diyorum, birileri baskı mı yaptı? Karara gerçekten şaşırdım. Böyle bir karar futbolcu fiyatlarında düşüşe neden olacak.

Kiralık olabilir

Böyle durumlarda ben öncelikle kulübün finansal durumuna bakarım. Kulübün sağlığı benim için çok önemli. Son 5-6 ayda bazı ekonomik sorunlar yaşadık. Yönetim, 5. yabancı isterse önce ne kadar para var diye sorarım. Sezon sonuna dek bir yabancı futbolcu alabiliriz. Ancak, bu futbolcu kiralık olabilir.’’

Adını söylemem

Elbette şampiyon olmak isterim. Ama kulübümü ekonomik sıkıntıya düşürdükten sonra, bu şampiyonluğun ne değeri olur... Ben böyle eğitim aldım. Yine de bir yabancı istenirse, alacağım futbolcuyu çok iyi biliyorum. Ancak, ne ismini ne de mevkiini söyleyebilirim.

Letchkov hataydı

Para ile takım kurmak çok kolay. Ne var ki ben bir takım kurmaktan çok, yaratmayı seven bir kişiliğe sahibim. İsterim ki, kuracağım takımda benim de bir imzam olsun. Geçen sezon böyle bir hata yaşadık. Letchkov'da yanlış davrandık. Buna bir daha izin veremem.

Her şey para mı?

Geçen sezon Türkiye ve Cumhurbaşkanlığı kupalarını kazandık. Şimdi de lig şampiyonluğunu kazanmak istiyoruz. Ancak, şunu da herkes bilmeli ki, ben şampiyonluk için banka soymam. Yani, kulübümün ekonomik yapısını bozmam. Önemli olan da budur. Bir antrenör üretici olmalıdır. Her şey para değildir.

4 puana yandım

Gelelim lige. İlk yarıda 13 puan kaybettik. Kaybedilen puanların beşinde benim, dördünde futbolcularımın hatası vardı. Dört puanı da futbolun cilvesinden kaybettik. Erzurumspor ve Karabükspor maçlarında yitirilen 4 puana kahroluyorum.

Alkışlayın bizi

Tüm olumsuzluklara karşın zirveye oynayan 4 takım arasında 38 puan almışsak, burada başarı sözkonusudur. Son 5 ayda büyük sıkıntılar yaşadık. 11 değişik sahada oynadık. Sakatlıklar, ameliyatlar, cezalılar, kişisel sorunlara rağmen liderle aynı puandaysak, burada Beşiktaş'ı alkışlamak gerek.

<ı>Kabuk değiştiriyoruz İlk yarının en iyi deplasman takımıydık. 6 galibiyet, 1 beraberlik aldık. Geçen yıla oranla deplasmanlarda çok daha rahat oynuyoruz. İlk yarıda geçen yıla oranla 8 puan fazla toplamışız. Demek ki, bir ilerleme kaydediyoruz ve kabuk değiştiriyoruz. Bu işler pek kolay olmuyor.

<ı>Amokachi, Ayhan, Oktay İkinci yarıda Amokachi, Ayhan ve Oktay'dan çok şeyler bekliyorum. Bunlar star oyuncular. Yani, oyunun kaderini değiştirecek futbolcular. F.Bahçe'de oyun sıkışınca, Baliç devreye giriyor. Aynı şey G.Saray'da oldu mu, Hagi ve B.Hakan harekete geçiyor.

<ı>Boş alan istiyor Amokachi, kapalı defanslara karşı oynayamıyor. Boş alan isteyen bir futbolcu. Mehmet, 3 kez kas sakatlığı geçirdi. İki maç üst üste çıkartamıyor. Oynatmadığım zaman bir çok eleştiri almıştım. Oktay zor bir adam. Santrfor veya bir başka yerde oynaması hiç önemli değil. Maça konsantrasyonu çok önemli...

<ı>Aydın süper yetenek Genç Aydın çok önemli bir futbolcu. Süper yetenek. Kapalı defansları açmak için önemli özelliklere sahip. Söylenenleri Amokachi'den daha iyi yapıyor. Ekrem, Hikmet, Serdar, Fevzi, Ali Eren, Ayhan gibi takımda 7 genç futbolcu var. Nihat, Aydın ve Savaş'ı saymıyorum. Geçen sezon bu takım 29 yaş ortalaması ile oynuyordu, şimdi 23. Bu çocuklarla gurur duyuyorum.

<ı>En büyük ortağız

Şampiyonlukta 4 aday var. G.Saray gücünü kanıtlamış bir ekip. Güçlü bir kadroya sahip ve yakalanması gerçekten zor. F.Bahçe, 50 milyon dolarlık transfer yapmış, tüm imkanlarını şampiyonluk için kullanıyor. Trabzon'da Milne, Türk futbolunu iyi tanıyor. Biz ise, yapılanmaya gidiyoruz ve şampiyonluğun en büyük ortağıyız.

F.Bahçe farkı

Şimdi sizlere bir şey söyleyeceğim. Beşiktaş bir maçı 2-0'dan kaybedebilir. Bunun örneklerini gördük. Ama F.Bahçe kesinlikle kaybetmez. Çünkü F.Bahçe'de Rüştü ve Metin Diyadin'in dışında hepsi yabancı. Yanlış anlaşılmasın, yabancı derken mantalite farklılığından sözediyorum. Bu nedenle şampiyonlukta büyük iddiaya sahipler.

<ı>Oyun mu oynuyorlar?

Artık bazı şeyleri anlıyorum. F.Bahçe şampiyon olmazsa, neler olacağını düşünüyorum. Fatih Terim'e 4 maç ceza veriyorlar, onu da tatile getiriyorlar. Beşiktaş ise İspanya'dan gelecek, salı günü kupa maçı, cuma gecesi de lig maçı oynayacak. Bu gibi davranışlar beni şeytanca düşüncelere itiyor. Birileri oyun mu oynuyor diye zaman zaman düşünüyorum.''
Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler