« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Toshack faktörü

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Sanlı SARIALİOĞLU

Ligin ilk haftalarındaki Beşiktaş'ı şöyle bir gözünüzün önüne getirin... Ve sonra bugüne gelin. Acaba sihirli bir değnek mi Kartal'ın böyle birden bire çehre değiştirmesine neden oldu?. Ve acaba Beşiktaş'ın gerçek yüzü hangisi? Hemen belirteyim; Beşiktaş, iki kanat oyuncusu ve libero dışında mükemmele yakın bir kadroya sahip. Bu kadro en kötü olasılıkla işte bu son haftalardaki görüntüsünü ortaya koymak zorunda. Peki, daha önceleri gerçek kapasitelerini neden sergileyemiyorlardı? Bu sorunun yanıtı gayet net ve açık. Toshack oyuncularını tanımıyordu, oyuncular da Toshack'ı.

Biliyorum, futbolcu önce Toshack'a kızıyordu. Kızmanın ötesinde, istemiyor ve söyleniyordu. Her yiğidin bir yoğurt yiğişi vardır. Toshack, prensiplerine sıkı sıkıya bağlı, taviz vermeyen, disiplini ön planda tutan, araya mesafe koyan bir yapıya sahip. İdmana çıkmayana, idmanda yeterince çalışmayana formayı kolay kolay vermiyor. Futbolcu böyle antrenörü pek tutmaz. Ancak, geçen zaman içerisinde, Toshack'ın bu katı tutumunun yanısıra dobra dobra bir insan olduğu, futbolcular arasında ayırım yapmadığı ortaya çıkınca, buzlar yavaş yavaş çözülmeye başladı.

Toshack, kaypak değil, yalanı dolanı yok. Futbolcusunun yüzüne karşı en ağır eleştiriyi yapıyor ama kamuoyu önünde futbolcusu için ağızından tek kötü kelime çıkmıyor. Çalışma ortamını, iş ahlakını zedeleyecek davranışlara tahammül etmiyor, kurallara uyanlara da kollarını açıyor.

Futbolcu, teknik adam arasındaki sevgi ve saygı ortamını dengede tutmak son derece zordur. Sadece korkuya, çıkara bağlı saygı geçicidir. Korku ve çıkar ortadan kalkınca saygı sona erer. Ben, ‘‘Korku hiç olmayacak’’ demiyorum. Futbolcu antrenöründen çekinecek. Ancak, bunun yanısıra sevgi ve inanç da varsa, işte o zaman saygı ve disiplin süreklilik gösterir.

Gördüğüm kadarı ile şu anda Beşiktaşlı oyuncu Toshack'ın futbol bilgisine, kariyerine ve ayırım göstermeyen dürüst tutumuna saygı duyuyor. Yüreğinde sevgi tohumcukları da açmak üzere. İşte bu ortamı yaratmak çok önemli. Bana göre, Toshack işin en zor bölümünü başarmış...

Toshack, kendisine sonsuz güveniyor ama özeleştiri de yapabiliyor. Hatalarını görebiliyor, geri adım atabiliyor, paniğe kapılmıyor. Oyun disiplinine sadık kalmayan futbolcusunu hemen oyundan çıkartıyor. Gereksiz kart görene cezayı yapıştırıyor. Rakip hangi takım olursa olsun kendi oyununu karşısındaki takıma kabul ettirmeye çalışıyor. Toshack ve Beşiktaş iyi yolda. Ah, bir de ara transferde iki kanata alternatif bulabilseler, işte o zaman ligde Beşiktaş'ın bileğini kolay kolay kimse bükemez.


Bunları da Beğenebilirsiniz