« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Toshack Efendi!

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Turgay ŞEREN

Birkaç gün önce gazetelerde Toshack'ın utanç verici açıklamalarını okudum. Ne diyor Toshack, ‘‘G.Saray-Altay maçında hakemin G.Saray lehine çaldığı düdüklerden utandım, maçı yarıda bıraktım ve kaçtım.’’ Vay, vay, vay. Sen neymişsin be Toshack! Ne kadar dürüst, kişilikli bir adammışsın ki, başka bir Beşiktaş'ın renkdaşı Altay için yanlış düdük çalan hakemi böylesine protesto etmişsin ve utanmışsın.

Beşiktaş, Türkiye Kupası'nı kazandı. Hepimiz alkışladık. Zira biz, siyah beyazlı camianın başarılarına alışkınız. Ve onları hep zirvede görmek isteriz. G.Saray'la her iki maçta da berabere kalarak penaltılarla dahi kupayı kazanmak başarıdır dedik, Süleyman Seba'yı, yönetimini, teknik kadroyu ve futbolcularını, futbol camiası olarak bağrımıza bastık.

UTANMADIN MI TOSHACK

Şimdi gelelim Toshack Efendi'ye. Toshack'ın yönetimindeki Beşiktaş'ın lig çizgisi hakikaten utanç vericidir. 10 mağlubiyeti, 8 de beraberliği vardır. Ve Toshack hala gündemdedir. Beşiktaş'ın G.Saray'ı Çulcu yönetiminde 2-1 yendiği bir ilk yarı maçı var. Alpay, B.Hakan'ı kündeyle ceza sahası içerisinde devirdi. Kesin penaltı, kırmızı kart. Maç sonrası Alpay da, Çulcu da itiraf etti. Pekii, şimdi Toshack'a sorayım, bu yanlış düdükten utanmadın mı? Penaltı verilse, gol de olsa sen ne yapacaktın?

Gelelim en son Vanspor maçına. Antalya'dan döndüm, televizyondan Beşiktaş-Van maçını izledim. Beşiktaş kalecisi Fevzi, Vansporlu Metin'i ceza alanı içinde düşürdü, kesin penaltı ve kırmızı kart. Hakem Bitigen'den ses yok. Toshack Efendi, senin yüzün kızarmadı mı, utanmadın mı? Hakemin verdiği bu penaltıyla galibiyete yaklaştığını nasıl kabul ettin? Madem ki o kadar dürüsttün, madem ki o kadar hakem yanlışlarını içinde benisemezdin, niye Dolmabahçe Stadı'nı terketmedin? Biraz utanmak lazım. Eğer senin yerine başka bir teknik direktör bugün Beşiktaş takımında olsaydı, siyah beyazlı ekip şu an ligde şampiyonluk mücadelesi yapardı. Sen Beşiktaşlılar'ı kahrettin Toshack, maçlara gelişlerini zehir ettin. Çok dostum var, senin yüzünden Beşiktaş'ın maçlarına gitmiyor.

RECEP NEREDE?

Sezon başında bu beğenmediğin futbolcular Paris Saint Germain ve Göteborg'u İstanbul'da yendi. Sen bu takımı dağıttın. Yokettiğin Recep, Türkiye'nin en süratli, en çabuk defans oyuncularından biridir. Aynı zamanda fevkalade disiplinlidir de. Nerede Recep Toshack Efendi?

Her kazandığın maçtan sonra kendin ön plana çıktın, her yenilgide futbolcularını suçladın. Amokachi bir gün geç geldi diye kadro dışı bıraktın, güzel. Yedek soyundurdun, o da güzel. Ama o maçları kaybettin. Amokachi'yi oynatırsın, bütün yşanslarını kullanırsın, Amokachi'ye de en ağır para cezasını verirsin. Ama sen bundan da yoksunsun.

Beşiktaş futbol takımı senin yönetiminde beş maç oynayarak Türkiye Kupası'nı kazandı. Peki ligde neredesin? G.Saray karşısında 9 kişiyle defans yaptın. Eğer Fatih böyle bir oyun planıyla G.Saray'ı oynatmış olsa, kupayı da kazansa onun kafasına kupayı indirirlerdi. Bu defansif oyunla kupa mı kazanılır denirdi. Ama sen alkışlandın. Şimdi, Türkiye'nin en üst düzey, trilyonluk futbolcularını kadrona istiyormuşsun. Dostum Süleyman'ı kafakola almışsın, istediğin gibi at koşturuyorsun. Liglerin ikinci yarısına Antalya'da kampla başlarken, sen hiç görevin değilken iki İngiliz takımının kupa kurası çekilişi için Londra'ya gittin. Beklerdim ki, Süleyman Seba sana haddini bildirsin. ama dedim ya, sen onu kafakola almışsın bir kere.

Ali Şen'le kapıştın, hiç görevin değildi. Ali Şen'e söylenecek birşey varsa bunu Seba söylemeliydi sen değil. Sen kim oluyorsun. Japon turistlere, ‘‘Ali Şen'i tanıyor musunuz’’ diye sordun. Bir de kendini sorsaydın ben kimim diye. Ali Şen'i bütün Türkiye tanır. Fenerbahçe Spor Kulübü'nün başkanlığını yapmıştır. Ve Türk sporuna büyük hizmetleri geçmiştir. Kişiler Ali Şen'i kendi değerlendirmelerine göre yorumlarlar, serbesttirler.

CAMİAYA YAKIŞMIYORSUN

Sen bununla da yetinmedin, Silahlı Kuvvetler'e ve Atatürk'e dil uzattın. En son Milliyet'in, Yılın Sporcuları Ödül Töreni gecesinde Beşiktaş Futbol Takımı geçen yılki başarısından ödül alırken takımının başında çıktın. Oysa orada Rasim Kara olmalıydı. Hadi çıktın, bir yazlık elbise üstünde, iki elin cebinde. Toshack Efendi, bir Beşiktaş çiftliği bulmuşsun, istediğin gibi at koşturuyorsun. Boyun posun yerinde ama, inan ki aklın ve davranışların asla ve asla o büyük siyah beyazlı camiaya hiç ama hiç yakışmıyor.

Önümüzdeki sene de seni göreceğiz.Bunları da Beğenebilirsiniz