ANKARA HABERLERİ

Torunlarıma güzel şeyler bırakacağım

Deniz GÜREL
27.07.2009 - 00:00Son Güncelleme :

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar evinin kapılarını Ankara Hürriyet’e açtı. 37 yıllık eşi Azize Yaşar nasıl evlendiklerini ve evdeki Fethi Yaşar’ı anlattı. Büyük oğlu Bülent Yaşar babasına seçimden sonra neden sitem etti.

Deniz GÜREL

Başkan Yaşar’ın eşi Azize Hanım’ın oğlu Bülent, gelini Merve, torunları Fethican ve Kerem’in de yer aldığı röportajı keyifle okuyacaksınız.

Azize hanım ne zaman evlendiniz kısaca anlatır mısınız nasıl evlenme teklif etti Fethi Bey?

Azize Yaşar:
Aileler uygun gördü, evlendik işte. Görücü usulü oldu.

Fethi Yaşar: Evlenin dediler, evlendik (gülüyor)

A.Y.: Evlendiğimizde ben 18 yaşındaydım Fethi 22 yaşındaydı. 37 yıldır aynı yastığa baş koyuyoruz.

Evde nasıldır Fethi Yaşar? Tartışmaları kim tolere eder?

A.Y:
Ben daha inadımdır. Fethi sakindir. Ben sinirli olduğumda o gider, hiç konuşmaz. O sinirli olduğunda da ben gider yatarım. 37 yılda 3 gün dolu dolu küsmemişizdir.

n F.Y: Özeniyorsun herhalde.(gülüyor) Ben kıydığım nikahlarda yeni evlilere birbirinizin eksiklerini aramayın, eksiklikleri tamamlayın diyorum. Gülü dikeniyle sevmeleri gerektiğini öğütlüyorum. Güzel ailelerin güzel çocukları olur. Her şeyin başı dürüstlük. Evliliğimde gizli hiç bir şeyim olmadı. Onun bilmediği ya da benim bilmediğim hiç bir şey olmadı. Bir vesileyle hep söyledik. Eşin sinirliyse, git yat. Bağırıyor mu çek git bağırsın. En önemlisi de dün olan olayı dünde bırakıp, bugünün yeni bir gün olduğunu unutmamak.

n A.Y: 37 yıl boyunca bir gün olsun sen şunu demiştin deyip önceden olan bir olayı ısıtıp ısıtıp birbirimizin önüne getirmedik.
Belediye Başkanlığı öncesi nasıldı? Daha mı çok bir aradaydınız?

A.Y:
Aslına bakarsanız yine ayrıydık. Fethi hep politikanın içindeydi. Diğer taraftan işleri de hep yoğundu. Sevgisini hiç eksik etmese de çocukları ben büyüttüm. Hatta bazen çocuklar gelip, "Anne bizim babamız yok mu?" diye soruyordu. Ama gelince de görüşemediği zamanların telafisi için elinden geleni yapardı. Son iki yıl ömrümüzün en çok görüştüğümüz zamanıydı. Ama belediye başkan adayı olunca yine başa döndük-

n Aday adayı olmak istediğinde nasıl karşıladınız?

F.Y:
İstemedi hiç

A.Y:
Ben istemedim. Başta ağabeyi de hiç istememişti. Sonra onu ikna etti. Bana da kabullenmek düştü. Siyasetten ve insanları mutlu etmekten mutlu olan bir insandır Fethi. Bize de onun yanında sonuna kadar durmak düştü.

İlçenizin belediye başkanı eşiniz olması ilginç bir durumdur herhalde. Sizin de önerileriniz oluyor mu, dinler mi sizi?

A.Y: Yanlış olduğunu düşündüğüm şeyleri söylüyorum. Komşuların ilettiği sorunları iletiyorum. dinler tabi bizleri de.

Bülent Bey sizin nasıldır baba oğul ilişkiniz. Nasıl etkilendiniz babanızın Belediye Başkanı olmasından. Duyduğumuz kadarıyla bir siteminiz olmuş?

B.Y:
Yok öyle bir sitem( gülüşmeler)

F.Y: Arada unutmuşuz 15 gün. Yani konuştuk tabi her gün de kısa kısa konuşup kapattık. Biz hem oğullarımla hem ağabeyimde günde yarım saat konuşur, değerlendirme yaparız. Bir gün olmasa ikinci gün muhakkak konuşuruz. İlk günler tebrikler, gelen, giden derken unutmuşuz.

B.Y: Babam hep bize yol haritası olmuştur. Hep dinlemişizdir onu. Babam yapıcıdır, yıkıcı değildir. Kimisi "Bardağın yarısı neden boş" der babam hep bardağın dolu tarafını görmüştür.

Babanız nasıl bir belediye başkanı olur sizce?

B.Y:
Babamın başarılı olacağından hiç birimizin şüphesi yok. Hatta şöyle diyeyim, birlikte göreceğiz Yenimahalle tarihinin en başarılı belediye başkanı olacak. Bizim çocuklarımızı gördüğünde, "Bunu dedem yaptı" diyeceği eserler bırakacak.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Torunlarıma güzel şeyler bırakacağım haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

08 Aralık 2017, Cuma
 • İmsak
  06:04
 • Guneş
  07:50
 • Öğle
  12:52
 • İkindi
  15:16
 • Akşam
  17:31
 • Yatsı
  19:06
Sayfa Başı