ANTALYA HABERLERİ

Torosların sesi Muratpaşa'da yükselecek

DHA
13.04.2016 - 12:26 Son Güncelleme :
DHAANTALYA, (DHA) - MURATPAŞA Belediyesi tarafından 'Dünden Bugüne Ağıttan Düğüne' adıyla düzenlenecek halk sanatçıları konserlerinin ilki, Yörük çalgısı olarak bilinen 'ıklığ'ın yaşayan efsanesi Emin Kök'ün katılımıyla yapılacak.

Muratpaşa Belediyesi Kültür Müdürlüğü, 'Dünden Bugüne Ağıttan Düğüne' adıyla Teke yöresi kültürünü gelecek kuşaklara taşımak amacıyla 'halk sanatçıları konserleri' düzenleyecek. 'Dünden Bugüne Ağıttan Düğüne' konser dizisinin ilkinde 'Torosların Sesi' yükselecek. 'Iklığ'ın yaşayan efsanesi Emin Kök ve kemanı kemençe gibi çalan Mehmet Nazlı Abdalan, 16 Nisan 2016 Cumartesi günü saat 19.30'da Muratpaşa Belediyesi Kültür Salonu'nda konser verecek.

KEMANI GÖNÜL GÖZÜYLE ÇALIYOR

Serik Demirciler Mahallesi'nde oturan 78 yaşındaki Emin Kök, Teke yöresine ve Yörüklere özgü bir çalgı olan 'ıklığ'ın yaşayan efsanesi olarak biliniyor. 72 yaşındaki Mehmet Nazlı Abadan ise iki gözü görmemesine rağmen kemanı gönül gözüyle kemençe gibi çalmasıyla tanınan bir müzik çınarı. Projenin koordinatörü Himmet Cansız, 'Dünden Bugüne Ağıttan Düğüne' başlığı altında yapılacak halk sanatçıları konserlerinin Teke yöresi son kuşak halk sanatçılarının katılımıyla yapılacağını söyledi.

YÖRÜK KÜLTÜRÜ

"Teke yöresi halk kültürünün yaşatıcısı, taşıyıcı, aktarıcısı olan son kuşak halk sanatçılarını, kültürün sahibi halkla buluşturup, kayıt altına almak, farkındalık yaratmak ve gelecek kuşaklara taşınmasına katkıda bulunmak amaçlanmaktadır" diyen Cansız, "Teke yöresi, halk kültürüyle, türküleriyle, oyunlarıyla, halk sanatıyla zengin bir kültürel coğrafyadır. Torosların arkasıdır. Yörüklerin en yoğun yaşadığı, yaylaların ve sahillerin yurdudur. Tahtacıların, Türkmenlerin, Abdalların da bir o kadar yaşama mekanıdır. Antalya, Isparta, Burdur, Güney Denizli ve Batı Muğla'yı kapsayan kültürün adıdır Teke Yöresi. Amaç yörenin kültürünü tanımak, tanıtmak, yaşamak, yaşamasına katkı koymak, gelecek kuşaklara aktarmak" diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden Torosların sesi Muratpaşa'da yükselecek hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 13 Nisan 2016 tarihinde saat 12 26’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Torosların sesi Muratpaşa'da yükselecek haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ
24 Kasım 2017, Cuma
 • İmsak
  05:58
 • Guneş
  07:38
 • Öğle
  12:54
 • İkindi
  15:34
 • Akşam
  17:51
 • Yatsı
  19:19
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı