MERSİN HABERLERİ

Toroslar’da, Cumhuriyet Coşkusu Fener Alayı İle Yaşandı

IHA
30.10.2015 - 10:33Son Güncelleme :

TOROSLAR BELEDİYESİ TARAFINDAN CUMHURİYETİN KURULUŞUNUN 92. YIL DÖNÜMÜ DOLAYISIYLA DÜZENLENEN FENER ALAYINDA CUMHURİYET COŞKUSU YAŞANDI.

IHA

Mersin’in merkez ilçe Toroslar Belediyesi tarafından Cumhuriyetin kuruluşunun 92. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen fener alayında Cumhuriyet coşkusu yaşandı.
Toroslar Belediyesi, Cumhuriyet Bayramı’nı fener alayı ile kutladı. Akbelen Mahallesi’nden başlayan fener alayı yürüyüşü, Osmaniye Mahallesi’nde sona erdi. Fener alayına, MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Oktay Öztürk, MHP Mersin Milletvekilleri Ali Öz ve Baki Şimşek, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının başkan ve yöneticileri, mahalle muhtarları, gaziler ve çok sayıda vatandaş katıldı. Türk bayraklarıyla gerçekleştirilen yürüyüşte, engelliler ve çocuklarıyla katılan anneler de dikkat çekti. Mehteran Takımı eşliğinde gerçekleştirilen kortej yürüyüşüne vatandaşlar, işyerlerinden ve evlerinin balkonlarında da destek verdi.
Fener alayı ile ilgili konuşan Toroslar Belediye Başkanı Tuna, Cumhuriyetin kuruluşunun 92. yıl dönümünü coşkuyla kutladıklarını kaydederek, yürüyüşe destek veren tüm Mersinlilere teşekkür etti. Tarih şuurunu genç nesillere aktararak milli ve manevi değerlerin ilelebet yaşaması için çalıştıklarını belirten Tuna, düzenlenen bu yürüyüşün de buna bir örnek olduğunu söyleyerek, “Cenab-ı Allah’ın izni ile dünya var oldukça Cumhuriyetimiz ilelebet payidar kalacaktır” dedi.
Belediye olarak Türk Milleti’nin kültürünü özümsemiş ve Cumhuriyet’e sahip çıkacak gençler oluşturmaya gayret gösterdiklerini de dile getiren Tuna, “Ulu Önder Atatürk’ün işaret ettiği muhasır medeniyetler seviyesinin üstünde olan ülkeler seviyesine gelmek gibi bir hedefe kendimizi kilitledik. Tarih şuurumuzu, dilimizi, Misak-ı Milli sınırları içerisinde çizilmiş vatan toprağımızı, manevi değerlerimizi ve bin yıllık bir tarihe sahip yüce Türk Milleti’nin kültürünü, kökten gelen değerlerini asla yok ettirmeyeceğiz. Bu anlamda belediye olarak geleceğimizi emanet edeceğimiz gençlerimizin, yüce Türk Milleti’nin kültürünü özümsemiş, tarih şuurunu benimsemiş, bütün değerlerine sahip çıkan, Ulu Önder’in kurmuş olduğu Cumhuriyeti, O’nun ilke ve inkılaplarını, temel değerlerini içinde özümsemiş bir şekilde yetişmesi için gayret ediyoruz. Bu vesile ile Türk Milleti’nin Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyor, Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere bu vatan uğruna canlarını, kanlarını feda etmiş vatan evlatlarını minnet ve şükranla anıyorum” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Mersin haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Mersin ilinden Toroslar’da, Cumhuriyet Coşkusu Fener Alayı İle Yaşandı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 30 Ekim 2015 tarihinde saat 10 33’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Toroslar’da, Cumhuriyet Coşkusu Fener Alayı İle Yaşandı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı