Gündem Haberleri

  Törenlere maden acısı

  ANKARA
  20.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı dün tüm yurtta, KKTC’de törenlerle kutlanırken, bayram coşkusuna Zonguldak’taki kömür madeni kazasının gölgesi düştü.

  Ankara’daki 19 Mayıs kutlamalarına, yurtdışı seyahatleri nedeniyle programları sıkışan ve Zonguldak’a giden Başbakan Tayyip Erdoğan katılamadı. Anıtkabir’deki törenin ardından Başbakanlığa geçen Erdoğan, bir süre burada çalıştıktan sonra maden kazasının olduğu Zonguldak’a gitti. Ankara’daki ilk tören Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığındaki devlet erkanının Anıtkabir’i ziyaretiyle başladı.

  BDP gelmedi

  Anıtkabir’deki törene BDP’yi temsilen kimse katılmadı. Törene TBMM Başkanvekili Nevzat Pakdil, Başbakan Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Danıştay Başkanı Mustafa Birden, Sayıştay Başkanı Recai Akyel, bakanlar, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan ile milletvekilleri ve komutanlar katıldı.

  Güç sembolüyüz

  Gül, Anıtkabir Özel Defteri’ne, “Türkiye Cumhuriyeti, bulunduğu coğrafyada bir istikrar ve güç sembolü olarak gelişimini sürdürmekte, ‘yurtta sulh cihanda sulh’ direktifiniz doğrultusunda dünya barışına değerli katkılarda bulunmaktadır” diye yazdı. Ankara’daki ikinci tören 19 Mayıs Stadyumu’nda düzenlendi. Başbuğ ve kuvvet komutanları, törene eşleriyle birlikte katıldı. Erdoğan ise stadyumdaki kutlamalara gelmediği için koltuğu boş kaldı. Böbrek taşını kırdıran TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin de törenlere katılamadı.

  Rallici kadınlar

  Konuşmaların ardından, Türkiye Atletizm Federasyonu ve İstanbul Masterleri Atletizm Kulübü sporcuları tarafından Cumhurbaşkanı Gül’e Samsun’dan getirilen bayrak ile Selanik’ten getirilen toprak sunuldu. Gül, kendisine sunulan bayrağı öperek teslim aldı. Gül’ün ayakta izlediği geçit töreninde, orman yangınlarıyla mücadele ekipleri, LÖSEV, Irak Türkmenleri, “Yıldızlar Engel Tanımaz” pankartı taşıyan engelliler de yer aldı. Geçit törenine Dünya Ralli Şampiyonası’nda dereceye giren ilk Türk kadın ekip de otomobiliyle eşlik etti.

  ‘Atatürk’ün turu

  Bu yılki törenleri, geçmiş senelerden ayıran özellik ise Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin canlandırılması oldu. Döneme ait bir arabayla saha içinde tur atan Atatürk’ü canlandıran tiyatro oyuncusu, Ankara Müftüsü ve seymenlerce temsili olarak karşılandı. Törenin bir başka farklı özelliği ise öğrencilerin yaptığı Mustafa Erdoğan’ın “Anadolu Ateşi” gösterisini anımsatan davul şov oldu.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı