« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Törene katıldı, kafalar karıştı

Futbol Disiplin Talimatı'nın 85'inci ve 51'inci maddeleri, TFF Süper Kupa törenine katılan Engin Baytar'ın başını ağrıtabilir.

Gökhan KARATAŞ / hurriyet.com.tr
SON GÜNCELLEME
Galatasaray ile Fenerbahçe arasında oynanan TFF Süper Kupa karşılaşmasına, sergilenen futbol ve skor kadar Engin Baytar'ın hakem Cüneyt Çakır'a tepkisi damgasını vurdu. Kırmızı kart görerek oyundan ihraç edilmesine rağmen sarı-kırmızılı futbolcu, protokol tribününde yapılan kupa töreninde yer aldı.

'Futbol Disiplin Talimatı'nda bu konuyla ilgili çok da açık bir ifade yok. Ancak 'Kişilerin İhraç Edilmesi' başlıklı 95'inci maddenin 1'inci bendine göre, hakem tarafından kırmızı kart gösterilen futbolcular, idari tedbirli sayılıyor ve cezaları sona erinceye kadar hiçbir resmi müsabakada oynayamıyorlar.

Talimatın 95'inci maddesinde ise kişiler için 'idari tedbir'in tanımı; "Stadyumlara, soyunma odasına ve yedek kulübesine giriş yasağı, hak mahrumiyeti veya her türlü müsabakalara katılmaktan men yönünde geçici yaptırımlar uygulanması" şeklinde yapılıyor.
 
'İdari Tedbirin Başlaması' başlıklı 85'inci maddenin a bendi uyarınca, idari tedbir, disiplin ihlali teşkil eden fiili nedeniyle hakem tarafından maçtan çıkarılan futbolcular için oyundan çıkarıldığı anda başlıyor.

'Cezaya ve Tedbire Uyulmaması' başlıklı 51'inci madde ise Engin Baytar için sıkıntılı bir durumun ortaya çıkabileceğini gösteriyor. Nitekim Disiplin Talimatı'nda, idari tedbir kararlarına uymayan oyuncuların, 4 ila 12 müsabakadan men cezası alacağı belirtiliyor.

Ancak 'kupa töreni'yle ilgili net bir madde olmaması (yoruma açık) ve daha önce böyle bir durumun yaşanmaması, farklı yorumları beraberinde getiriyor.

"KUPA TÖRENİ İÇİN CEZA GELMEZ"

Tahkim Kurulu eski başkanı Türker Arslan, konuyla ilgili olarak, "Talimatta ceza alan futbolcunun, kupa törenine katılıp katılamayacağıyla ilgili net bir ifade yok. Benim görüşüm futbolcu bunun için bir ceza almaz. Eğer maç sırasında yedek kulübesine gelmiş olsaydı, ceza gerekirdi. Engin Baytar'ın saha içindeki sevince katılması gayet doğal. Ancak kupa töreni için TFF'nin o maç için belirlediği saha komiseri, tartışma yaşanmaması adına futbolcuya engel olabilirdi" dedi.

Törene katıldı, kafalar karıştı

Bunları da Beğenebilirsiniz