Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Törende protesto şoku

  Hürriyet Haber
  10 Mayıs 2011 - 13:34Son Güncelleme : 10 Mayıs 2011 - 13:38

  İsrail'in dün akşam başlayan 63. Bağımsızlık Günü resmi kutlama törenlerine, 5 yıl kadar önce Gazze Şeridi'ne kaçırılan İsrailli asker Gilad Şalit'in kardeşinin tören sırasında bağırarak tepki göstermesi damga vurdu.

         
  Kudüs'te Herzl dağında düzenlenen törende, konuklar arasında yer alan Şalit'in kardeşi Yoel Şalit ve kız arkadaşı, İsrail parlamentosu (Knesset) Başkanı Reuven Rivlin'in konuşmasının ardından gösterilerin yapıldığı alana yürüyüp, "Gilad Şalit hala sağ" yazılı birer pankart açtı.
         
  Bunun üzerine askeri polisler Yoel Şalit ve kız arkadaşına müdahale etti ve yaka paça tören alanından uzaklaştırdı.
         
  Yoel Şalit, daha sonra gazetecilere, "Ben Gilad Şalit için bağırıyorum. O Gazze'de gün ışığını görmüyor. Madem o bağıramıyor, o halde onun adına bağırmak için ben buradayım" dedi.
         
  İsrail muhalefetinin lideri ve Kadima Başkanı Tzipi Livni, töreni terk ederek, ikiliyle kısa bir görüşme yaptı ve tören alanına geri dönmelerini istedi. Ancak kardeş Şalit ve arkadaşı, Livni'nin bu talebini kabul etmedi.

  AİLESİ ÇADIRDA
         
  Gilad Şalit'in anne ve babası Noam ve Aviva Şalit, daha önce Ynet haber sitesine yaptıkları açıklamada, "Bağımsızlık Günü'nü kutlamadıklarını" ve oğulları serbest kalana kadar, Başbakanlığın önünde kurdukları çadırda kalacaklarını söylemişti.
         
  İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ve Başbakan Binyamin Netanyahu, Bağımsızlık Günü'nün bir gün öncesine gelen “Şehitleri Anma Günü” çerçevesinde dün yaptıkları konuşmalarda Şalit konusuna değinmişti.

  Peres, Şalit aralarına dönmeden asla rahat etmeyeceklerini belirtirken, Netanyahu da Şalit'in ve diğer kayıp vatandaşlarının yuvalarına dönüşü için, kamuoyu bilmese de her gün çalıştıklarını ifade etmişti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı