ANKARA HABERLERİ

Tören öncesi çevre konulu konferans

Hürriyet Haber
29.04.2010 - 00:00Son Güncelleme :

Turizm Çevre ve Kent Gazetecileri Derneği’nin (TURÇEV) düzenlenen “1. Ulusal Kentsel Çevre Konferansı” ödül töreni öncesi düzenlenen “1. Ulusal Kentsel Çevre Konferansı” katılımcıların ilgisini topladı.

Hürriyet Haber

Konferansın açılış sunumunu yapan Milli Prodüktivite Merkezi Verimlilik Uzmanı Selin Ergin, dünyada küresel çevre sorunlarının arttığını belirterek, iklim değişikliği ile enerji ve su kaynaklarının azalmasının bu sorunlar arasında yer aldığını söyledi.

Ekonomik gelişim sürecinde çevrenin de göz önünde bulundurulması gerektiğini ifade eden Ergin, “Çevre koruma bir yük değil, fırsat olarak görülmelidir” dedi. Açılış sunumunun ardından Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık’ın başkanlığını yaptığı “Kentsel Çevrenin Dönüşümü ve Korunmasında Yerel Yönetimler” konulu oturuma geçildi. Bülent Tanık, yaptığı konuşmada, dünyanın olağanüstü bir dönem yaşadığını ifade ederek, bu dönemin özellikle gelişmekte olan ve yoksul ülkeler açısından büyük riskler taşıdığını dile getirdi.

Üstesinden gelinir

Halk yığınlarının kendi kaynak ve geleceklerine sahip çıkmasının büyük önem taşıdığını  anlatan Tanık, bunun önemli ölçüde bilgilenmeyle üstesinden gelinebileceğine dikkati çekti.

Bu anlamda basın örgütlerinin özel sorumlulukları olduğunu belirten Tanık, “Bu özel sorumlulukların üstesinden gelebilmek için de dünyada olan biteni sadece alıp nakleden değil onu sorgulayan, onu irdeleyen bir bakış açısına da şiddetle ihtiyaç var” dedi.

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Tören öncesi çevre konulu konferans haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı