Gündem Haberleri

  Tören atları ortada kaldı

  Hürriyet Haber
  06.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Cumhuriyet'in 75'inci yılı kutlamaları için Samsun'dan Ankara'ya getirilecek 35 atın süvarileri Genelkurmay tarafından ağırlanırken, Başbakanlık'tan para çıkmayınca atlar ortada kaldı.

  Bir özel kuruluş tarafından sunulan ‘Cumhuriyet Süvarileri’ adlı proje, Devlet Bakanı Cavit Kavak'ın başkanlığında Başbakanlık'ta oluşturulan İnceleme Komisyonu tarafından kabul edilmedi. Proje sahiplerinin Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreteri Tümgeneral Erol Özkasnak'tan mektup getirmeleri üzerine, komisyon projeyi yeniden değerlendirerek bu kez ‘prestij projeleri’ kapsamına aldı. Ancak programın gerçekleştirilebilmesi için para ödenmeyeceğini bildirdi. Bunun üzerine Genelkurmay, süvarilerin yiyecek ve yatacak yer giderlerini karşılamayı üstlenirken, atlara ne Başbakanlık, ne de Genelkurmay Başkanlığı sahip çıktı.

  Samsun'dan yola çıkarak Amasya, Sivas, Erzurum güzergahından Ankara'ya gelecek 35 atın bakım ve konaklamasını karşılayacak kurum bulunamayınca, projeyi sunan firmanın yetkilileri yeniden harekete geçtiler. Cumhuriyet'i simgeleyen kıyafetler giymiş süvarileri taşıyan 7 atı sembolik olarak Başbakanlık 'ın önüne getirmeyi öneren yetkililerin bu istekleri de olumsuz karşılandı. Projesini Başbakanlık Komisyonu'na hiç bir şekilde kabul ettiremeyen firma, şimdi hiç değilse atların bakımını üstlenecek sponsor arıyor. Proje gerçekleşirse, 10 doktor, 5 veteriner, 10 öğretmen ve 10 tiyatro sanatçısını taşıyan 35 at, Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'a çıktıktan sonra izlediği güzergahtan geçerek Ankara'da TBMM'nin önüne ulaşacak. Süvariler, geçtikleri yerlerde halkın sorunları ile ilgilenerek ücretsiz sağlık kontrolü ve aşı yapıp, kitap dağıtacaklar.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı