Gündem Haberleri

  Töre cinayetine ‘iyi hal’ indirimi

  Esma ÇAKIR/İSTANBUL
  15.10.2005 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kuzeninin eşi ile yasak ilişkiye girip çocuk sahibi olduğu için aile meclisi kararıyla kardeşleri Güldünya Tören’i hastane odasında öldürdükleri iddia edilen Ferit ve İrfan Tören’in hapis cezaları, duruşmalardaki iyi halleri nedeniyle indirildi. ‘Ağırlaştırılmış müebbet’e çarptırılan sanıklardan İrfan Tören’in cezası müebbete, cinayet tarihinde 17 yaşında olan kardeşininki ise 11 yıl 8 aya indirildi.

  BAKIRKÖY 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, 1 yıl 8 aydır tutuklu bulunan Ferit ve İrfan Tören katıldı. 22 yaşındaki Güldünya Tören tabancayla vurulduğu sırada, onun refakatçisi olan gıyabi tutuklu amcası Mehmet Tören ise halen yakalanamadı. Son sözleri sorulan Ferit Tören, ağabeyinin tahliye edilmesi gerektiğini belirterek, ‘Olayı ben yaptım. Kabul ediyorum. Ağabeyimin suçu yoktur’ dedi. İrfan Tören ise ‘Bunlar asılsız iftiralar. Bir kardeşim ölmüş, biz de cezaevindeyiz. Mağduruz. Ailemiz de dışarıda mağdur’ dedi. Sanıkların avukatı Mehmet Talat Seyhan, ‘İrfan’ın ceza alması mümkün değildir. Çünkü hastane çıkışında bir kişi görülmüştür. Bu bakımdan İrfan’ın beraatini talep ediyorum. Ferit Tören yönünden de tahrik unsuru ile takdiri indirim yönlerinin incelenmesini talep ediyorum’ diye savunma yaptı. /images/100/0x0/55ea5afef018fbb8f87a8f31

  Davayı karara bağlayan mahkeme heyeti, henüz yakalanamayan Mehmet Tören hakkındaki dava dosyasını ayırdı. Ferit ve İrfan Tören, suçun işleniş şekli ve güttükleri amaç nazara alınarak, ölene kadar cezaevinde kalmayı gerektiren ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırıldı. Duruşmalardaki iyi hali gözönüne alınan İrfan Tören’in cezası müebbete, olay tarihinde 18 yaşın altında olduğu için Ferit Tören’in cezası ise önce 14 yıl, iyi hali nedeniyle de 11 yıl 8 ay hapse indirildi. İnfaz Yasası’na göre İrfan Tören’in toplam 16 yıl 2 ay, Ferit Tören’in 4 yıl 8 ay cezaevinde kalması gerekiyor. Yattıkları süre düşüldüğünde İrfan Tören 14.5, Ferit Tören 3 yıl sonra cezaevinden çıkacak.

  Bir üye hakim ağır tahrik indirimi istedi

  Mahkemenin verdiği bu karara, üye hakimlerden biri katılmadı. Mahkeme Başkanı İlhami Yılmaz ile üye Mehmet Yılmaz, Güldünya Tören’den kaynaklanan herhangi bir haksız hareket olmadığına, bu nedenle de sanıklar hakkında tahrik indiriminin uygulanmasına yer olmadığına kanaat getirdi. Ancak üye Hakim Ahmet Vedat Güneş muhalefet şerhi koyarak, sanıklar için haksız tahrik indirimi uygulanması gerektiğini belirtti.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı