Gündem Haberleri

  Töre cinayetinde baba ve oğluna müebbet istemi

  Arda AKIN/ANKARA
  28.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bakire değil diye töre cinayetine kurban giden Yasemin Çetin’in ağabeyi ve babası hakkında "töre saiki ile cinayet" işledikleri gerekçesiyle müebbet hapis istendi.

  İMAM nikahıyla evlendiği Taner Akkaya’nın, bakire olmadığı gerekçesiyle ailesinin evine geri gönderdiği Yasemin Çetin’in, töre kuruşununa kurban edilmesiyle ilgili iddianame tamamlandı. İddianamede olay şöyle anlatıldı:

  CESARETİN YOK MU

  Yasemin Çetin’i ailesine kayınpederi Seyfullah Akkaya getirdi. Hayati Çetin’in, oğlu Gökhan Çetin’e "Git kızı getir, namusunu temizle. Şayet sende cesaret yoksa ben vuracağım" diyerek olayı azmettirdiği anlaşılmaktadır. Hayati Çetin, oğlu Gökhan Çetin’e silah verdikten sonra evden ayrılmıştır. Öldürüleceğini konuşmalardan anlayan kardeşi Yasemin’i kaçmaya çalışırken yakalayan Gökhan Çetin kafasına üç kurşun sıkmıştır. Ağabey Çetin olay yerinden kaçarken de 3-4 kez havaya ateş etmiştir.

  /images/100/0x0/55eaf12af018fbb8f8a09fe6
  Savcı Sami Güngör, kız kardeşini öldüren Gökhan Çetin ve olayı azmettiren baba Hayati Çetin’in, TCK’nın 82/1.d-k maddelerinde yer alan, "Töre saiki ile birini kasten öldürme ve öldürmeye azmettirme" suçundan ayrı ayrı müebbet hapis cezasına çarptırılmalarını istedi. Sanıklara ayrıca, 6136 sayılı Ateşli Silahlar Kanunu’na muhalefetten bir yıldan, üç yıla kadar hapis cezası verilmesi talep edildi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı