Torbapak Kömür'ün iflasına karar verildi

Hürriyet Haber
15 Aralık 2014 - 00:59Son Güncelleme : 15 Aralık 2014 - 13:32

Türkiye’nin önde gelen kömür firmalarından Torbapak, iflas erteleme başvurusu ile gittiği mahkemeden iflas kararı alarak döndü. Mahkeme, şirketin kurtarılamayacağına hükmederek geçtiğimiz Cuma günü Torbapak’ın iflasına karar verdi. Şirketin piyasaya ve bankalara 76 milyon lira borcu bulunuyordu.

Merkezi Kocaeli Dilovası’nda bulunan ve Türkiye’nin önde gelen kömür şirketlerinden Torbapak (Torbapak Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş.) için 2011 yılında iflas erteleme başvurusu yapıldı.Torbapak Kömürün iflasına karar verildi

Gebze 2. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde davası görülen Torbapak için son duruşma 12 Aralık cuma günü yapıldı. Duruşmada söz alan Torbapak’ın sahiplerinden Nurettin Arslan, iflas erteleme kapsamına alınmaları durumunda 6 ay içinde işçi alacaklarını, 2.5 yıl içinde ise tüm borçları ödeyebileceklerini söyledi.

Torbapak Kömürün iflasına karar verildi TAŞI, TOPRAĞI KÖMÜR YAPTI

BORÇ 76 MİLYON TL

Duruşmada, mahkemenin atadığı kayyımlar şirketin mali durumu ile ilgili bilgi verdi. Şirketin 76 milyon 506 bin TL borca batık olduğunu belirten kayyımlar, şirketin durumunda önemli bir değişiklik olmadığına işaret etti.

Davaya müdahil olan şirketlerden birinin avukatı, iyileştirme raporunda 2013 yılı sonuna kadar 12,2 milyon TL net kâr elde edileceğinin belirtildiğini hatırlatarak “Ancak kayyım raporunda da belirtildiği gibi 2013 yılı sonunda 20 milyon 105 bin TL’lik zarar söz konusu. Ayrıca kayyım raporunda da belirtildiği gibi 2014 yılının ilk 3 ayında gelirinin 3 bin TL, zararının 145 bin TL olduğu belirtilmiştir. İflas kararı verilmesini istiyoruz” dedi.

Torbapak Kömürün iflasına karar verildi
Şirket sahiplerinin, alacaklı bankaya teminat olarak gösterdikleri kömür yığınının altında toprak çıkmıştı.

AYLIK KAZANÇ BİN TL

Duruşmada söz alan alacaklı şirketlerden birinin avukatı ise “İyileştirme projesinin 3 ayağından biri sermayenin ödenmesi olup, bilançosu 180 milyon TL olan davacı şirketin ödeneceği belirtilen sermaye 300 bin TL gibi çok cüzzi bir miktar ancak karşılanabilmiştir. 31 Mart 2014 tarihli bilançoda şirketin aktifi ile pasifi denk görülmektedir. Ancak aktifte görünen 94 milyon TL’lik stok aslında gerçekte yoktur. Geleceğe dönük gerçekleşeceği söylenen anlaşma gibi daha önce de birkaç kez anlaşma olacağı ileri sürüldüğü halde bu anlaşmalar gerçekleşmemiştir. 180 milyon TL’lik bilançoda 76 milyon TL’lik zararın aylık bin TL kazanç ile kapatılması mümkün değildir, şirketin iflasına karar verilmesini istiyoruz” dedi.

Torbapak Kömürün iflasına karar verildi

12 ARALIK İTİBARİ İLE...

Mahkeme, katılan şirket avukatlarının son sözlerini aldıktan sonra kararını açıkladı. Mahkeme 12 Aralık 2014 saat 12:30 itibari ile Torbapak’ın iflasının açıldığına hükmetti. Kararın kesinleşmesi ile birlikte şirketin tasfiyesi için iflas idare masası oluşturalacak.

Torbapak'ın iflasını hurriyet.com.tr'ye değerlendiren MIR Trade Av. Coşkun Kavala "Torpabak faiz ve masrafları hariç 76 milyon borca batık hesapla iflas etti. Bu karar yerinde olmakla birlikte umarız tasfiye sürecinde alacaklıların zararları karşılanabilir. Şirket yöneticileri hakkında işlenen suçlara, özellikle toprak yığınlarının üstünün kömürle kaplanarak alınan kredilere ilişkin Gebze Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunduk. Ancak aradan geçen süre dikkate alındığında hala iddianame hazırlanmış değil" dedi.

dgokce@hurriyet.com.tr

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı