İZMİR HABERLERİ

Torbalı'daki tarihi camiye restorasyon

DHA
26.04.2017 - 14:00Son Güncelleme :
DHA

İZMİR'in Torbalı ilçesindeki Yeniköy'de Sultan 2'nci Abdülhamit döneminde yaptırılan tarihi Yukarı Cami, aslına uygun biçimde restore edilerek ibadete hazır hale getirildi.

Torbalı Belediyesi, Sultan 2'nci Abdülhamit döneminde ilçeye kazandırılan Yeniköy'de bulunan Yukarı Cami'nin restorasyonunu tamamladı. Yaklaşık bir yıldan beri süren restorasyon ile iç ve dış bünyesi adeta yenilenen caminin ışıklandırma sistemi de dikkat çekti. Caminin hemen bitişiğinde bulunan ve cami ile aynı dönemde inşa edilen ilkokul da restore edildi. Bu binanın da kütüphane olarak kullanılması amaçlanıyor. Torbalı'nın zengin tarihi değerlerini korumaya, yapılarını ise onarmaya özel önem verdiklerini belirten AK Partili Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez "Abdülhamit Han'ın ilçemizde onlarca eseri var, hepsini koruyacağız, kurtaracağız. Sultan II Abdülhamit Han, Torbalı'da en çok izine rastlanan devlet adamı. Kayıtlara göre yöreye 15 civarında cami kazandırmış. O dönemde sadece cami değil, okullar ve sosyal kurumların da ilçeye kazandırılanlar arasında olduğunu görüyoruz. Bugün Torbalı'da var olan köylerin büyük bir bölümü de bu camilerin etrafına kuruldu. Yeniköy Yukarı Camii de II. Abdülhamit döneminde ilçeye inşa edilmiş ibadethaneler arasında yer alıyor. Camiyi aslına uygun şekilde restore ederek tekrar ibadete hazır hale getirmekten dolayı sevinçliyiz" diye konuştu.

TORBALI (İzmir), (DHA)

FOTOĞRAF

 

 

 

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Torbalı'daki tarihi camiye restorasyon hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Nisan 2017 tarihinde saat 14 00’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Torbalı'daki tarihi camiye restorasyon haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı