Ege Haberleri

  Torbalı eğitim üssü oldu

  Gökhan YALKALK / TORBALI (İzmir), (DHA)
  19.09.2014 - 02:11 | Son Güncelleme:

  ESKİ fabrika binalarının dönüştürülmesiyle yapılan yeni özel okullar sayesinde İzmir'in Torbalı İlçesi adeta eğitim üssü oldu. 2014-2015 Eğitim ve Öğretim Yılı'yla birlikte beş özel okul kapılarını açtı.


  Son yıllarda hızlı bir büyüme içine giren Torbalı'ya yapılan yatırımların sayısı da her geçen gün artıyor. İş dünyasında yapılan yatırımların yanı sıra eğitim alanında da gerçekleştirilen atılımlarla Torbalı'da özel eğitim kurumlarının sayısında da artış yaşanmaya başlandı. Özel Olgun Koleji ile başlayan özel eğitim kurumlarının sayısı son yıllarda giderek artıyor. Açılan okullar arasında Denizcilik, sağlık ve veterinerlik gibi farklı alanlarda eğitim verip Türkiye'de ilk olma özelliğini taşıyan okullar da bulunuyor. Albaş Prestij, Özel Mavi Ege Koleji, Albatros ve Turuncu okulları daha önce fabrika olarak faaliyet gösteren binaların dönüşmesi ile okul haline geldi. İlçede 2014-2015 eğitim yılı ile birlikte Albaş Prestij Okulları, Özel Albatros Koleji, Turuncu Koleji, Özel Ege Mavi Sağlık Meslek Lisesi ve Koleji, Özel Olgun Koleji kapılarını açtı.


  ÖĞRENCİLER ÖZEL EĞİTİLECEK
  Eğitim alanında büyük bir ivme yakalayan Torbalı, açılan özel okullarla birlikte eğitim alanında adeta çağ atlıyor. 16 yıl önce eğitim hayatına başlayan Özel Olgun Koleji, ilçenin ilk özel okulu olma özelliğini taşıyor. Prestij Okulları da uzun yıllar Torbalı'da anaokulu alanında eğitim verdikten sonra artan talep ve istekler doğrultusunda ilk ve ortaokul olarak hizmet vermeye başladı. Yazıbaşı Mevkisi'nde Kent Şekerleme'nin eski fabrikasında 2012-2013 Eğitim ve Öğretim yılında eğitim hayatına başlayan Prestij Okulları da bu dönem Albaş Prestij Okulları adını aldı. Anaokulu, ilk ve ortaokul kısmı bulunan Özel Prestij Okulları, yeni dönemde bünyesine Anadolu ve Fen liselerini de dahil edecek.
  Pehlivan Mefruşat fabrikasının yerine açılan Özel Mavi Ege Sağlık Meslek Lisesi de 2013-2014 Eğitim ve Öğretim yılıyla birlikte kapılarını hizmete açtı ve ilçenin ilk özel lisesi oldu. Özel Mavi Ege Eğitim Kurumları, bu yıl yeni bir yatırıma daha imza atarak, anaokulu, ilkokul, ortaokul ve Fen Lisesi açarak Torbalı'da bir ilke imza atmış oldu. Eğitim alanındaki bir diğer yatırım da Ceysan Çelik Fabrikası'nın yerine kurulun Turuncu Sanat ve Eğitim Merkezi'nden geldi. Kurum, İzmir-Aydın asfaltının otoban gişeleri yanında büyük bir koleji hizmete açtı.


  TÜRKİYE'DE BİR İLK
  Yazıbaşı Sanayi Bölgesi'ndeki Öznur Elektrik Fabrikası'nın yerine kurulan Albatros Veterinerlik ve Denizcilik Koleji dikkat çeken eğitim kurumları arasında. Özbek Eğitim Kurumlarına ait olan Albatros Okulları Türkiye ve Ege Bölgesinde bir ilki gerçekleştirecek. Albatros Veterinerlik Teknisyenliği Anadolu Meslek Lisesi Türkiye genelinde bu alanda ilk olurken, Albatros Denizcilik Teknisyenliği Anadolu Meslek Lisesi de Özel okul olarak Türkiye'de ikinci Ege Bölgesi'nde ise tek okul olma özelliğini taşıyor. Albatros Denizcilik Teknisyenliği ve Veterinerlik Teknisyenliği Anadolu Meslek Liseleri'nde 4 yıl boyunca örgün eğitim alacak olan öğrenciler okulları biter bitmez iş bulma olanağına sahip olacak. Liseyi bitirir bitirmez meslek sahibi olacak olan Gemi Yönetimi Güverte bölümü mezunu öğrenciler 3 bin grostona kadar olan gemilerde üçüncü kaptanlık yapabilecek. İlçede, lise, ortaokul ve ilkokulların yanı sıra özel anaokullarının sayısı da bir hayli fazla. Torbalı'da, Turuncu Kültür ve Sanat Merkezi, Altın Anaokulu, Nar Anaokulu, Birtanem Anaokulu, Küçük Şeyler Anaokulu, Yavru Yunus Anaokulu ve Kırçiçeğim Anaokulu ilçedeki minik öğrencilere hizmet veriyor.


  "EĞİTİMİN KALİTESİ ARTACAK"
  Torbalı Ticaret Odası (TTO) Başkanı Abdulvahap Olgun önceki gün (Salı) odaya kayıtlı tüm özel okulları ziyaret ederek, yeni eğitim öğretim yılında başarı dileyip "Kullanılmayan eski fabrika binalarımız bir bir okula dönüşüyor. Sanayi, ticaret ve tarım kenti Torbalı artık özel eğitimde de isminden söz ettirecek" dedi.
  Torbalı'nın artık eğitim üssü olarak da anılacağını kaydeden Olgun, "İlçemizin gelişmesinde yakalanan ivme eğitim alanında da kendini gösteriyor. Gerek ilçemizin sahip olduğu sanayi potansiyeline cevap verecek kalifiye elamanların yetişmesi gerekse de özel okul için artık İzmir'e gidilmesine gerek kalmaması bakımından yatırımları önemsiyoruz. Özel okulların yatırım için ilçemizi tercih etmesi eğitimin kalitesini yükseltecektir. Özellikle meslek eğitimi vermeyi düşünen özel okullar için Torbalı biçilmiş kaftan" diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı