İZMİR HABERLERİ TORBALI HABERLERİ

Torbalı Belediyesi, 9 okul ile akademik çalıştay yaptı

DHA
29.05.2018 - 10:16Son Güncelleme :
DHA

İZMİR'in Torbalı Belediyesi, ilçedeki 9 okul ile birlikte 2 günlük bir çalıştay düzenledi. Her okuldan 5 öğrencinin yer aldığı projede, Torbalı'nın tarihi ve kültürel mirası tekrar canlanacak. Proje, Torbalı'nın tanıtımına büyük katkı sağlayacak.

Torbalı Belediyesi akademik çalışmalarına bir yenisini daha ekledi. İlçedeki 9 lise ile birlikte ortak bir çalıştay düzenleyen belediye, bu çalıştaydan çıkacak sonucu kitaplaştırıp, Türkiye'deki tüm kütüphanelere gönderecek. İki gün süren çalıştay kapsamında 9 okuldan 5'er öğrenci ilçede bulunan tarihi eserleri kayıt altına alıp, bu eserlerin tanıtımına, korunmasına ve gelişmesine katkı sağlayacak 7 temada projeler üretecek. Üretilen bu projeler yine Torbalı Belediyesi'nin katkıları ile hayata geçirilecek.

BİR AY ÖN HAZIRLIK YAPILDI

Torbalı'nın tarihi ve kültürel mirasını koruyup, daha sonraki nesillere doğru bir şekilde aktarmak için böyle bir proje geliştirdiklerini ifade eden Belediye Başkanı AK Partili Adnan Yaşar Görmez, "İlçemizdeki 9 okul ile birlikte bir aylık ön hazırlık sonucunda yaptığımız anket ve araştırmalarla beraber bu çalıştayı hazırladık. İki gün süren çalıştay kapsamında önce Torbalı'daki Sultan Abdülhamit Han döneminden kalan eserler, Metropolis Antik Kentimiz, Özgörkey Kent Müzesi, Cellat Gölü, Torbalı Tren İstasyonu gibi Torbalı'nın geçmişini, tarihini ve kültürel mirasını yansıtan eserler üzerinde bir takım incelemelerde bulunduk. Çalıştayın ikinci gününde de bu eserlerin tanıtımı, korunması ve geliştirmesi başta olmak üzere 7 ayrı temada projeler ürettik. 9 okuldan toplam 45 öğrencimizin katıldığı bu çalıştayın sonuçları bir araya getirilip sonuç bildirgesi açıklanacak. Tüm bu çalışmaları akademik bir kitapta bir araya getirip Torbalı'nın tanıtımına katkı sağlayabilecek her noktaya göndereceğiz" dedi.

Torbalı'da ilk kez böyle bir çalıştayın yapıldığını ifade eden Başkan Görmez, "Bu çalıştay ile ilçemizin tarihi ve kültürel mirasını tanıtmak, ilçemizin köklü tarihini kayıt altına alıp yansıtmak, gençlerimizi de bu değerlerimize karşı bilinçlendirmek istedik. İki gün boyunca çok başarılı işler yapıldı, orijinal projeler ve fikirler ortaya çıktı. Torbalı Belediyesi olarak bu projeye katılan okullarımızın ve öğrencilerimizin yanındayız. Bu çalıştayın hazırlanmasında ve uygulanmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" diye konuştu.

TORBALI (İzmir), (DHA)

FOTOĞRAF

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Torbalı haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Torbalı haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Torbalı Belediyesi, 9 okul ile akademik çalıştay yaptı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı