Eğitim Haberleri

  Torba Yasa meclisten geçti 36 bin öğretmen ataması bekleniyor

  Hürriyet
  11.09.2014 - 09:25 | Son Güncelleme:

  99 gün 478 saatlik mesai sonunda Torba Yasa içindeki 148 madde Meclis’ten geçti.

  İçinde öğretmen atamalarından borç affına, sendika barajından evde çalışan kadınlara sigorta kolaylığına kadar milyonları ilgilendiren maddeler yer aldı. İşte torba yasada yer alan eğitim ile ilgili yeni düzenlemeler:

  ATAMA BEKLEYEN ÖĞRETMENLERE MÜJDE: 35 bini öğretmen, bini de Milli Eğitim Bakanlığı’nın diğer hizmet sınıfı kadrolarına olmak üzere, yıl sonuna kadar 36 bin atama yapılacak. Atamaların yasanın onaylanmasından sonra en kısa sürede yapılacak.
  BELEDİYELERE YURT GÖREVİ: Belediyelerin görevleri arasına artık öğrenci yurtları yapmak da eklenecek. Ayrıca belediyelerin her türlü taşınmazlarını eğitim, sosyal hizmet gibi projelere devrinin yolu açılacak.
  SINAVLARA HIZLI YARGI: Milli Eğitim Bakanlığı ve ÖSYM’nin merkezi sınavları hakkında açılan davalarda hızlı yargılama öngörülecek. Sınav veya sonuçlara karşı dava açma süresi 10 gün olacak. Dava dilekçesinin tebliğinden itibaren 3 gün içinde savunma yapılacak. Bu süre bir kereliğine ve en fazla 3 gün uzatılabilecek. Yürütmenin durdurulması kararı verilemeyecek.

  Etiketler: torba yasa , OSYM
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı