Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Torba tasarı Meclis Genel Kurulu'nda

  A.A.
  12 Şubat 2011 - 19:53Son Güncelleme : 12 Şubat 2011 - 20:02

  Kamulaştırma Kanunu'ndaki “Kamulaştırmasız el koyma sebebiyle tazmin” konusundaki hükümler 1983 yılından sonraki işlemlere de uygulanacak.

  TBMM Genel Kurulunda, “temel yasa” olarak ele alınan “Torba” tasarısının 9. ve son bölümü üzerindeki görüşmeler devam devam ediyor.
  Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz'ın, tasarıya yeni bir geçici madde eklenmesine ilişkin verdiği önerge kabul edildi. Buna göre, Kamulaştırma Kanunu'ndaki “kamulaştırmasız el koyma sebebiyle tazmin” hükümleri, 4 kasım 1983 tarihinden sonraki kamulaştırmasız el koyma işlemleri için de uygulanacak. Yürürlükte düzenleme, 1956-1983 dönemini kapsıyor.
  Ayrıca, kesinleşen mahkeme kararlarına istinaden ödemelerde kullanılmak üzere, idarelerin sermaye giderleri için öngörülen ödeneklerden yüzde 2 olan pay yüzde 5'e çıkarılıyor.
  Öte yandan, TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, görüşmeler sırasında Genel Kurul Salonuna geldi. Şahin, önce muhalefet partilerine mensup milletvekilleriyle tokalaştı, bir süre CHP sıralarında oturdu. Şahin, daha sonra AK Parti sıralarına geçerek, bir süre Genel Kurul çalışmalarını takip etti.
  TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, birleşime 20.30'a kadar ara verdi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı