Gündem Haberleri

  Tora Bora'ya harekat hazırlığı

  Hürriyet Haber
  13.12.2001 - 13:23 | Son Güncelleme:

  Afgan kuvvetlerinin, Tora Bora bölgesinde kıstırılan El Kaide militanlarına karşı taarruza kalkmaya hazır olduğu bildirildi.

  Afgan komutanlarından Hacı Muhammed Zaman, Beyaz Dağlar bölgesindecephe hattına giderken gazetecilere, ``El Kaide ile görüşme falan yok.Taarruza kalkıyoruz`` dedi. Zaman, ``Taarruzu hemen başlatıyoruz`` diye konuştu.  Bu arada, sabahın erken saatlerinde Tora Bora dağları Amerikan bombardıman uçaklarınca yeniden dövüldü.  

  Uçakların birçok bölgeye bıraktıkları bombaların patlamasıyla göğeduman bulutları yükseldi. Öte yandan, Tora Bora civarında Amerikan ya da İngiliz komandolarının bulunduğu kaydedildi.  

  Bazı Afgan milisleri, uzaktan Batılıya benzettikleri askerlerin İngiliz ya da Amerikalı olduğunu söylediler. Komandoların sırt çantalarıyla yamaçlara tırmanırken görüldükleri bildirildi.

   AFGANİSTAN`DA MAYINLARIN TEMİZLENMESİ İÇİN  SERVET LAZIM
     
  Afganistan`da Sovyet işgali ile Kuzey İttifakı ve Taliban güçleri arasındaki çatışmalar sırasında döşenen kara mayınlarını temizleme çalışmaları için 500 milyon dolardan (720 trilyon lira) daha fazla paraya ihtiyaç olduğu bildirildi. 

  Japonya`nın başkenti Tokyo`da Afganistan`ın yeniden inşası konferansına katılan, aralarında Afganistan`daki örgütlerin de olduğu,27 sivil toplum örgütü adına yapılan açıklamada, yıllardır savaşın içinde olan bu ülkede kara mayınlarının temizlenmesi sorununun, Amerikan saldırıları sırasında patlamamış bombalar nedeniyle daha da büyüdüğüne dikkat çekildi. 

  Konferans katılımcıları, uluslararası toplumdan Afganistan`da gelecek 3-5 yılda yapılacak mayın temizleme çalışmalarına daha fazla maddi katkı sağlaması çağrısında bulunurken, mevcut yardımlarla mayınların temizlenmesinin 10 yıl alabileceğini söylediler. 

  Afganistan`da mayın temizleme çalışmaları ABD`nin operasyonlara başlaması üzerine, güvenlik gerekçesiyle durdurulmuştu. Tokyo`da 3 gündür devam eden konferansta, kara mayınlarının temizlenmesinin yanı sıra eğitim, tarım ve kadın sorunları gibi çok sayıda temel konu da ele alınıyor. 

  Konferanstaki önerilerin, gelecek ay Tokyo`da Afganistan`a yardım edecek ülkelerin yapacağı toplantıya temel oluşturacağı bildiriliyor. BM yetkilileri, Afganistan`da 5 ila 10 milyon arasında mayın olduğunu tahmin ediyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı