Gündem Haberleri

  Toptan'dan Anayasa Mahkemesi'ne eleştiri

  DHA
  27.10.2008 - 19:00 | Son Güncelleme:

  TBMM Başkanı Köksal Toptan, İstanbul Aydın Üniversitesi'nin 2008-2009 Akademik yılının açılış törenine katıldı. Törende bir konuşma yapan Toptan, isim vermeden Anayasa Mahkemesi'ni eleştirdi.

  Demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti'nin, tüm çağdaş demokrasilerde olduğu gibi yasama, yürütme ve yargı erklerinin ayrılığı ilkesine dayandığını ifade eden Toptan, "Demokratik sistemimiz için vazgeçilmez olan her erkin görev ve yetkilerinin sınırları da Anayasamızda ve ilgili yasalarda açıkça belirlenmiştir. Erkler ayrılığı demokratik sistemimizin temelini oluşturan üç kuvvetin uyumlu çalışmasını, birbirine müdahale etmemesini, üstünlük taşınmamasını gerekli kılmaktadır. Hiçbir erk Anayasadan doğan haklarını kullanırken kendisini başka bir erkin yerine koymaz ve olmayan yetkiyi kullanamaz" dedi.

  Yokluklar içerisinde büyük mücadeleler sonucunda var edilen Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin millet adına kullandığı yasama yetkisinin mutlak olduğunu ifade eden Toptan, "Kurucu iradeden aldığı ilhamla ülkemizin önünü açan kararlar alan Meclisimizin bu yetkisini, hiçbir güçle paylaşması beklenemez.
  Ülkemizde son yaşanan gelişmelere baktığımızda maalesef demokratik sistemimizin temelini oluşturan kuvvetler ayrılığının işleyişi konusunda ciddi endişeler taşındığı görülmektedir.Kuruluşundan bu yana geçen 88 yılda destansı birçok kararları alan,Atatürk başkanlığında Kurtuluş Savaşını yöneten, vazgeçilmez ülkümüz Cumhuriyeti kuran, bizi her geçen gün biraz daha çağdaş uygarlık düzeyine yaklaştıran,binlerce yasa ve devrimleri gerçekleştiren Meclisimizin başta laiklik olmak üzere Cumhuriyetin temel değerlerine sadakatinden kuşku duymaya kimsenin hakkı yoktur. Her kurumun kuvvetler ayrılığı ilkesini sorgulanabilir hale getirecek eylemlerden kaçınması, erkler arasında bulunması gereken karşılıklı ahenkli ve uyumlu işleyiş konusunda özen göstermesi gerekmektedir.
  Çünkü erkler arasında zaman zaman ortaya çıkan sorunlar ülkemizin sürdürmekte olduğu demokratik gelişme sürecine, bu erklere duyulan güvene zarar vermektedir.Bütün bunlara rağmen altını çizerek belirtmek isterim ki, Türkiye Cumhuriyeti tüm kazanımları ile çağdaş bir ülke olma yolunda emin adımlarla ilerleyecektir" diye konuştu.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı