Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Toptan Macaristan'da açalışa katıldı

  Hürriyet Haber
  03 Ekim 2008 - 20:40Son Güncelleme : 03 Ekim 2008 - 20:55

  TBMM Başkanı Köksal Toptan, Macaristan'da İstanbul-Essen-Peç Sergisi'nin açılışına katıldı.

  Köksal Toptan, 2010 Avrupa Kültür Başkentleri Projesi kapsamında Macaristan'a yaptığı resmi ziyaretin 2. gününde, beraberindeki heyetle birlikte Tuna Nehri'nde tekne gezisine katıldı.

  Toptan, Macaristan Ulusal Meclis Başkanı Katalin Szili ve Almanya Federal Meclis Başkanı Nobert Lammert ile meclis binasında gayriresmi bir görüşme yaptı.
  Görüşme, görüntü alınmasının ardından basına kapalı sürdürüldü.

  Toptan, Szili ve Lammert, Macaristan Ulusal Meclisi'nde düzenlenen İstanbul-Essen-Peç Sergisi'nin açılışını yaptılar.

  Toptan, dünyada yaşanan ekonomik krize değinerek, “Gerginlikler, krizler, bunalımlar, savaşlar ve terör, insanlığın gelecek ümitlerini örseledi. Dünyanın bu havadan kurtulması ve yeni yetişen çocuklara güzel bir gelecek sunması gerekir. 2010 Avrupa Kültür Başkentleri Projesi'ne herkesin heyecanla destek olması gerekir. Bunu önemsiyoruz. Bu projeyi sadece 3 ülke insanı için değil bütün dünya insanlığı için gelişme ve fırsat sayıyoruz” diye konuştu.

  Macaristan Ulusal Meclis Başkanı Szili, 3 başkenti ve 3 meclis başkanını birbirine bağlayan unsurun resmi ilişkiler olmadığını belirterek, “Kişisel bağlarımız var bu kentlerle” dedi. 3 ülkenin meclis başkanının biraraya gelmesinin Avrupa için önemli olduğunu vurgulayan Szili, “Biraraya gelerek, çok yönlülüğü ve çok taraflılığı desteklemiş oluyoruz. Kültürler arasında çok derin, çok yünlü ilişkilerimiz var” diye konuştu.

  Szili, sergiyi gezecek vatandaşlara ve meclis üyelerine Avrupa Kültür Başkentleri Projesi hakkında bilgi vereceklerini bildirdi. Almanya Federal Meclis Başkanı Lammert ise 3 kentin, 3 ülkenin farklı boyutlarda ve bölgelerde olmalarına karşın 2010 yılında bu kentlerin birbirine bağlanacaklarını vurguladı.

  Lammert, Almanya'da Peç kentinin nüfusundan fazla Türk bulunduğunu ifade ederek, projenin, geçici ilişkilerden çok sürdürülecek ilişki durumuna dönüştürülmesine çaba göstereceklerini kaydetti. Toptan, Almanya'nın Budapeşte Büyükelçisi'nin Almanya Ulusal Günü nedeniyle vereceği resepsiyona da katılacak.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı