Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Toptan ile Çiçek yer değiştirir mi

İSMİNDE uzlaşma sağlandığı için Köksal Toptan, iki yıl önce rekor oyla TBMM Başkanı seçilen ilk siyasi olmuştu.

Bu tablonun yinelenip yinelenmeyeceğini AKP Grubu’nun bugünkü toplantısında Başbakan Tayyip Erdoğan’ın ortaya koyacağı tavır belirleyecek; işaret edeceği isimle, uzlaşmaya ya da çok adaylı bir yarışa yol verecek.

Şu ana kadar görünen tablo Toptan’a, “Buraya kadar” deneceği yönünde.

Bildiğim, CHP lideri Deniz Baykal da bu yönde haberler alan ilk isimlerden biri olduğu için basın toplantısı yapıp Toptan’a açık destek verdi.

AKP içinde buna, “İçimizi karıştırmak istiyor” diye bakanlar çoğunlukta; ama Baykal’ın konuyu kurmaylarıyla konuştuğunu, Toptan’ın başkanlığının sürmesini samimiyetle istediğini, çıkışının bu amaçlı olduğunu söylemeliyim.

TOPTAN’IN TERS BAKIŞI

Adaylık sürecini Toptan’la konuştum; ama bu konuda tek kelime etmedi. “AKP içinde, sizin bazı karar ve söylemlerinize yönelik eleştiriler olduğu için aday gösterilmeyeceğiniz kanısı yaygın” dedim.

Toptan, bir tek bu sözlerimi, o da, “Eleştirilmeyecek kimse olabilir mi” sorusuyla karşıladı; ama bence sorunun kaynağı burası.

Başbakan ve AKP’de önemli bir kesim, farklı seslere, parti veya hükümet politikalarına eleştirilere Toptan gibi yaklaşmıyor, hoşgörüyle bakmıyor.

Baktım dün dahi Toptan’a yönelik eleştiri yapanlar, Kürt sorununun çözümü için ondan başka bir ismin daha yararlı olacağını ima ediyorlar.Oysa Toptan, bu konuya karşı başkanlık yarış süreci gibi sessiz değil.

Kürt açılımıyla ilgili sorularımı yanıtlamaktan çekinmedi; hükümete ve İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın girişimlerine destek verdi.

Toptan’ın, hükümetin Kürt açılımıyla ilgili özet değerlendirmesi şöyle:

“Sorunun çözümü yönünde iyi bir konjonktür var. ABD terörün bitirilmesi için net tavır aldı. Irak Merkezi Hükümeti ve Kuzey Irak yönetimi de bu konuda görüş birliği içinde. AB de buna destek veriyor. Türkiye de bundan yararlanmak istiyor. Doğrusu bu, yapılanlara katılıyorum.”

ONURLU BİR FORMÜL

AKP Grubu’nun bugünkü toplantısı öncesinde eski Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, TBMM Başkanlığı için hâlâ en yakın isim görülüyor.

Akfırat Belediyesi ile ilgili davadaki ifadelerin Şahin’in önünü kesme olasılığı bence sıfır; eğer Başbakan, Şahin’i işaret etme kararı almışsa, bu tür haberler sadece kararını daha keskinleştirmeye yarar, derim.

Buna rağmen hâlâ kesin bir karar olduğunu düşünmüyorum.

Erdoğan’ın, Toptan seçeneğini göz ardı etmediğini, sıkıntısız bir seçim için tercihini yine Toptan üzerinde kullanabileceğini belirtmeli.

Toptan, olmayacaksa şöyle bir seçeneği de hiç uzak görmemeli:Toptan’ın yerine, yine muhalefetin desteğini alacak biri önerilebilir.

Bu da Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek olabilir; çünkü Toptan, “Kullanıp kenara atıldı” izlenimi verilecek bir AKP’li değil.

Başbakan da Toptan’a böyle bakmadığından süreçle ilgili kendisine önceden bilgi aktardı (Toptan’ın sessizliği de bundan kaynaklanıyor olmasın?).

Başbakan, Toptan’ı onore etmek amacıyla çözümü, Çiçek’in adaylığına yol verirken ona da Başbakan Yardımcılığı yolunu açarak üretebilir.

Hele Çiçek de “Muhalefetin desteğini alabilirim” havası veriyorsa.

X