Gündem Haberleri

  Toptan, Akman’ın ’kasasını’ açtırdı

  Nuray BABACAN / ANKARA
  23.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Deniz Feneri e.V. davasının Türkiye ayağını soruşturan Ankara Cumhuriyet Savcılığı’nın, RTÜK Başkanı Zahid Akman’ın mal bildiriminin kendilerine verilmesi talebine, TBMM Başkanı Köksal Toptan’dan ’jet onay’ çıktı. Meclis’teki özel kasada mühürlü olarak saklanan Akman’ın mal bildirimi, yurtdışındaki Toptan’ın talimatıyla savcılığa gönderildi.

  TBMM Başkanı Köksal Toptan, Deniz Feneri e.V. davasının Türkiye ayağını soruşturan Ankara Cumhuriyet Savcısı Nadi Türkaslan’ın, RTÜK Başkanı Zahid Akman’ın geriye dönük 3 yıllık mal bildirimi talebini, jet hızıyla işleme koydu. Savcının yazısı TBMM’ye ulaşınca, yurtdışında bulunan Toptan ile irtibata geçildi. Başkanın onayı alındıktan sonra, Akman’ın seçildiği 13 Mayıs 2005’dan itibaren her yıl verdiği mal varlığı listelerinin tamamı mühürlü şekilde saklandığı özel kasadan çıkarılarak, ’kapalı zarf’ içerisinde önceki gün savcılığa yollandı.

  İnceleme sonrası iade edilecek

  TBMM bürokratları, Akman’ın mal bildiriminin soruşturma sonrası iadesinin istendiğini belirttler. TBMM Başkanı Toptan, daha önce, bağış skandalına adı karışan RTÜK Başkanı Akman’ın üzerine düşeni yapmasını istemiş, "Bizim azletme yetkimiz yok. Seçimi yaptıktan sonra seçilmiş kişiyi azledemeyiz. Benim o cümlemin içerisinde her şey var" demişti.

  Özel kasada saklanıyor

  Milletvekilleri ve seçimleri Meclis’te yapılan kurumların yöneticilerinin mal bildirimleri, TBMM’de mühürlü olarak özel kasada saklanıyor. Mal bildirimlerinin içeriği soruşturma ve kovuşturma amacıyla savcılara, mahkemelere, Kamu Etik Kurumu’na ve TBMM’de kurulan soruşturma komisyonlarına verilebiliyor. Mal bildirimlerinin istem yazısı TBMM Başkanlığı’na gönderiliyor. TBMM Başkanı, uygun görürse mal bildiriminin ilgili kuruma gönderilmesi için onay veriyor. Başkan’ın onayı alındıktan sonra mal bildirim listesi mühürlü biçimde, TBMM Genel Sekreteri aracılığıyla ilgili kuruma gönderiliyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı