ANKARA HABERLERİ

Toprak olmasın hayat olsun

Çağrı ERDENER
15 Temmuz 2017 - 13:45Son Güncelleme : 15 Temmuz 2017 - 13:45

600’ü aşkın kişinin kalp nakli olmak için beklediği Türkiye’de, ‘acil nakil’ listesindeki çok sayıda hasta, kendilerine gelecek “Uygun kalp bulundu” telefonunu bekliyor. “Organlar toprak olacağına hayat olsun” diyen hastalar bağışların artmasını istiyor.

Çağrı ERDENER

Ankara’da yaşayan Umuthan Karayüz ve İsmail Yıldız uzun süredir kalp yetmezliği ile mücadele ediyor. Doğduğu günden bu yana kalp yetmezliği sorunu yaşayan Karayüz, 2 yıldır nakil sırasında beklediğini kaydetti. Yaşamı, bir çanta içerisinde taşıdığı yapay kalp cihazına bağlı olan Karayüz şunları söyledi:
“Kalp cihazı hiçbir zaman yanımdan ayıramıyorum. Cihaz, kalbin hasarlı bölgesini mekanik destekle çalıştırıyor. Kalp hastaları için destek cihazları, nakile giden yolda bir köprü görevi yapıyor. Fakat bu cihaz da tam olarak bir çözüm değil. Sürekli yanımda taşıdığım çantaya insanlar şüphe ile bakıyor. X-Ray cihazlarından geçmememiz gerekiyor. Kalabalık yerlere girerken güvenlik görevlileri ile sorun yaşabiliyoruz. Cihazın pıhtı atma gibi çok büyük tehlikeleri de var. Bu sebeplerle en kısa süre içerisinde nakil olmam gerekiyor.”

‘BİZE HAYAT VEREBİLİRSİNİZ’

Kalp yetmezliği ile 5 yıldır mücadele eden İsmail Yıldız, Türkiye’de insanların organ bağışı konusunda gerekli hassasiyeti göstermediğini belirtti. İnsanların bu konuda yeterince bilgi sahibi olmadığını vurgulayan Yıldız, “Bazı organların bağışı yeni yeni yaygınlaşıyor. Fakat kalp naklinde sıra çok yavaş ilerliyor insanlar diğer organlarını bağışlasa bile kimse kalbini bağışlamak istemiyor. Hastanede bizimle birlikte bekleyen 3-4 yaşında çocuklar da var. Bu hastalığı her yaştan insan yaşayabiliyor. Yıllardır sıra bekliyoruz. Nakil sıralamasında da kademeler var. Son aşamaya geldinizde acil listeye alınıyorsunuz. Bu aşamada yer almak için yoğun bakımda tedavi görmeniz gerekiyor. Son yıllarda bir de ‘bölgesel nakil’ denilen sistem başladı. Türkiye genelinde değil bulunduğunuz bölgede organ aranıyor. İnsanların bizlere hayat verme şansına sahip olduklarını bilmeleri gerekiyor. Toprak olacaklarına bizlere hayat olsunlar”

YÜZDE 9’U NAKİL ŞANSI BULUYOR

Türkiye’de yapılan organ nakilleri ile organ nakli bekleyen hasta sayısı karşılaştırıldığında çarpıcı sonuçlar ortaya çıkıyor. Ülke genelinde 21 bin 80 hasta nakil beklerken nakil gerçekleştirilen hasta sayısı ise sadece 2 bin 603 kişide kalıyor.

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Toprak olmasın hayat olsun hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 15 Temmuz 2017 tarihinde saat 13 45’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Toprak olmasın hayat olsun haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  27 Temmuz 2017, Perşembe
  • İmsak
   03:33
  • Guneş
   05:35
  • Öğle
   13:06
  • İkindi
   17:01
  • Akşam
   20:16
  • Yatsı
   22:01
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı