ANKARA HABERLERİ

Toprak Bilimi Okulu açılıyor

Hürriyet Haber
15.10.2007 - 00:00Son Güncelleme :

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi yerleşkesinde ilköğretim öğrencilerinin "toprağı dokunarak tanımaları" amacıyla "Toprak Bilimi Okulu" açılacak.

Hürriyet Haber

ÇOCUKLARIN "toprağı dokunarak tanımaları" için "Toprak Bilim Okulu" açılıyor. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Yerleşkesinde "Yeryüzünün gizemli örtüsü toprağa dokunun" sloganıyla 17 Ekim 2007 tarihinde faaliyete geçecek okul, "Taş Devri", "Toprak Ana ve Canlılar" ve "Toprak Koruma ve Tasarım" isimli 3 atölyeden ve bir bahçeden oluşuyor. İlk aşamada, Fen ve Teknoloji dersi alan ilköğretim 4. sınıf öğrencilerinin yararlanabileceği okulda, Taş Devri Atölyesinde "Toprak Nedir, Neden Önemlidir; Toprak Nasıl Oluşur, Toprak grupları nelerdir?", Toprak Ana ve Canlılar Atölyesinde "Toprağın Canlılarla (bitkiler ve hayvanlar) İlişkisi Nasıldır; Toprağın Üretimdeki Rolü Nelerdir, Türkiye Topraklarının Özellikleri?", Toprak Koruma ve Tasarım Atölyesinde de "Toprak Nasıl Kirlenir, Sonuçları nelerdir; Erozyon nedir ve etkileri nelerdir; Toprak, İklim Değişimi ve Çölleşme Arasındaki İlişki Nedir?" başlıklı etkinlikler düzenlenecek. Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nusret Aras, bu projenin Türkiye’de bir ilk olduğunu kaydetti. Dünyanın felaketle karşı karşıya kaldığına işaret eden Aras, bu dönemde okulun çevrenin korunmasında öncü olacağını ifade etti.

TOPRAĞIN DEĞERİNİ ÖĞRENSİNLER

Toprağın insanlar için son derece yaşamsal önemi bulunan bir varlık olduğunu vurgulayan Taluğ, şunları söyledi:"Çocuklarımızı ne yazık ki doğal kaynakların değeri ve önemi konusunda yeterince aydınlatamıyoruz. Toprağı tanısınlar ve öğrensinler, toprağın değerini bilsinler istiyoruz. Bu okulda toprağın nasıl oluştuğunu, yapısını; dünya için, yaşam için anlamını öğretecek birtakım çalışmalarımız olacak. Bu okul bir bilim kültürü ve doğa duyarlılığını geliştirme okulu olacak."Taluğ, konuyla bir internet sitesi de hazırlanacağını, böylece bu çalışmalara katılamayanların da bilgi edinebileceklerini söyledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Toprak Bilimi Okulu açılıyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

21 Şubat 2018, Çarşamba
 • İmsak
  06:04
 • Guneş
  07:27
 • Öğle
  13:08
 • İkindi
  16:08
 • Akşam
  18:38
 • Yatsı
  19:56
Sayfa Başı