MANİSA HABERLERİ

Toprak Analizi Başvuru Süresi Uzatıldı

IHA
11.09.2015 - 11:45Son Güncelleme :

MANİSA GIDA TARIM VE HAYVANCILIK İL MÜDÜRÜ HASAN ÇEBİ, 2015 YILI MAZOT, GÜBRE VE TOPRAK ANALİZİ DESTEKLEMELERİ BAŞVURU SÜRELERİNİN 30 EKİM 2015 TARİHİNE KADAR UZATILDIĞINI AÇIKLADI.

IHA

Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hasan Çebi, 2015 yılı mazot, gübre ve toprak analizi desteklemeleri başvuru sürelerinin 30 Ekim 2015 tarihine kadar uzatıldığını açıkladı.
11 Eylül 2015 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan Bitkisel Üretime Destekleme Ödemesi Yapılmasına Dair Tebliğ’de yapılan değişikle, Toprak analizi desteği ödemesinden faydalanmak isteyen çiftçilerin belirtilen süre içerisinde İlçe Müdürlüklerine müracaatta bulunmaları gerektiği söyleyen Çebi, “Çiftçilere, üretim yılı içerisinde, tarımsal üretimde bulunulan Çiftçi Kayıt Sisteminde kayıtlı tarım arazisi büyüklüğü dikkate alınarak mazot, gübre ve toprak analizi destekleme ödemesi yapılmaktadır. Müracaat ettikleri toplam arazi miktarı 1 dekarın altında olan çiftçilere ise mazot, gübre ve toprak analizi destekleme ödemesi yapılamamaktadır” dedi.
Toprak analizi desteği ödemesinden faydalanmak isteyen çiftçilerin, Bakanlıkça yetkilendirilmiş laboratuvarlarda 30 Ekim 2015 tarihine kadar mutlaka toprak analizi yaptırmalarının zorunlu olduğunu vurgulayan Çebi, “Her toprak analizine en fazla 50 dekar için ödeme yapılacaktır. Her analiz, en fazla 50 dekarlık bir tarım arazisini temsil eder. Yetkilendirilmiş laboratuvarca onaylanmış Toprak Analizi Formu ve analiz raporunun belirtilen süre içerisinde ilçe müdürlüklerine teslim edilmesi gerekmektedir. Ayrıca ÇKS’ye kayıtlı olup, üretim alanı 50 dekar ve üzerinde olan her bir tarım arazisinin gübre destekleme ödemesinden yararlanabilmesi için de yetkilendirilmiş laboratuvarlarda 30 Ekim 2015 tarihine kadar toprak analizinin yapılmış olması gerekmektedir” dedi.
Süre uzatımlarının üreticilerin mağduriyetini gidermesi açısından önemli olduğunu da belirten Çebi, “Çiftçilerimizin, 30 Ekim 2015 tarihi mesai bitimine kadar mazot gübre ve toprak analizi destekleme başvuru dilekçesi ile İlçe Müdürlüklerine müracaatta bulunmaları gerekmektedir. Ayrıca bu süre uzatımı, toprak analizi formlarını zamanında İlçe Müdürlüklerine getiremeyen ve herhangi bir nedenle eksik ödeme alan çiftçilerimizin de mağduriyetini gidermiş olacaktır. Laboratuvar analiz işlemleri bir hafta sürdüğünden dolayı çiftçilerimizin, olası bir sıkışıklıkla karşı karşıya kalmamaları adına son günü beklenmeden toprak analizlerini yaptırmalarında fayda vardır. Tüm üreticilerimize kazançlı bir yıl diliyor, ürünlerinin bol olmasını temenni ediyorum” şeklinde konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Manisa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Manisa ilinden Toprak Analizi Başvuru Süresi Uzatıldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 11 Eylül 2015 tarihinde saat 11 45’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Toprak Analizi Başvuru Süresi Uzatıldı haberi güncellenecektir.

  MANİSA NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Ekim 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:41
  • Guneş
   07:18
  • Öğle
   13:06
  • İkindi
   16:08
  • Akşam
   18:33
  • Yatsı
   19:58
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı