"Nedim Bubik" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Nedim Bubik" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Nedim Bubik

Topraği biz kirlettik sonra tertemiz yaptık

SARUHANLI’daydım geçenlerde. Daha doğrusu Koldere’de. Mehmet ve Hasan Yücel kardeşlerle sohbet ettik. Konumuz şaraptı.

İkisi de İzmir’de Çamlaraltı Koleji mezunu. Daha sonra Mehmet Yücel iktisadi idari bilimler, kardeşiyse İngiliz Dili ve Edebiyatı eğitimi görmüş. Aile, tarım kökenli. Ana ürün pamukmuş. ‘1999’da çırçırı bıraktık’ diyorlar ve şarapçılığa adım atıyorlar. Hasan Yücel, bir süre İngiltere’de yaşadığından, şarap fikri o günlere dayanıyor. Ve her şeyi organik yapıyorlar. ‘Çok verim alabilmek, kendimizi babamıza kanıtlayabilmek için bu toprağı biz kirlettik. Sonra da vargücümüzle çalışarak temizledik’ diyorlar. Söz onların:
* * *
“Toprak temizlendi. Sürekli kontrol ettiriyoruz. Sertifikamız var. 600 dönümde bağ, buğday, mısır, pamuk, sofralık üzüm var. Tüm üretim organik. 2000’de şaraba başladık. Buranın üzümü şaraba çok elverişli. Sürekli esinti, üzüme lezzet katar. Lidya kral mezarlarından kalma dört tepe var. Markamız da, ‘4 tp’. Zaten burası Rum köyüymüş, şarap üretilirmiş. Türk aileler pamuk ve tütüncülüğü getirmiş. 850 ton şarap kapasitemiz var. 600 tonunu kullanıyoruz. 12 çeşit şarabımız var.”
* * *
Mehmet ve Hasan Yücel’le şarap da tattık tabii ki. Gayet güzeldi. Bize pazarlamanın emanet edildiği, ikinci kuşaktan Mustafa Yücel de eşlik etti. ‘4 tp’ şarapları Belçika, Suriye ve Ürdün’e ihraç ediliyormuş. Zincir marketlerde bulmak mümkün. Asıl hedefleri de önemli. Şarap tesislerinin yanına butik bir restoranla otel yapacaklar. SPA’sı falan da olan. “Koldere’de, kasabamızda agroturizm gerçekleştireceğiz, turist getireceğiz” diyorlar. Onları dinledikçe, keyiflendim, hedefleri için ben de, “Tam isabet” diledim. Kolay gelsin.
X