"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Toplumsal karakter

AŞIRI düşünce hastalıktır ve sonunda savunduğu fikre zarar verir.

Türkiye yıllarca plânlı bir şekilde dindarlık, milliyetçilik, etnik kimlik, Atatürkçülük ve özellikle her gün üretilen kritik konularda düşünce hastalığı girdabına sürüklenen bir ülkedir. Bugün Türkiye’yi bu girdaba sokanlar, ne yazık ki ülkenin normalleşme sürecinden çıkarak çağdaş ve aydınlık yolda ilerleyerek kalkınmasının önünü keserek günlük yaşatılan cinnet sınırında her geçen gün gerileyen kendi kontrollerinde bir toplum yaratmışlardır.
Bu karanlık eller; doğruların, değerlerin ve umudun yok edildiği, toplumsal ruh sağlığı profilinin bozulduğu, at izinin it izine karıştığı ülkemizde bir de demokratikleşme ve çok seslilik adı altında kasıtlı olarak yandaş medya organlarını yaygınlaştırarak haberler ve tartışma programları ile toplumsal çatışmaya süreklilik kazandırmışlardır.
Toplumu bir araya getiren ortak ve uzlaşmış değerleridir. Eğer ki değerleri demokratikleşme adı altında kontrolsüzce tartışmaya açarsanız sonunda her değere mensup parçalı toplum yapısı oluşturursunuz. Daha sonra da bu değerlerin doğru olup olmadığı düşüncesini ortaya atarsanız bu değerlere sahip çıkanları aşırı sahiplenmeye iter, agresifleştirip toplumsal çatışmayı başlatabilirsiniz.
KIZKARDEŞİN NAMUSU
Unutmayın toplumsal değerler kız kardeşin namusuna benzer tartışırsanız namuslu kıza kendi elinizle kötülük yaparsınız ve kendi namusunuzu kirletirsiniz. Ne yazık ki karanlık ellerin ülkemizin milli ve manevi değerlerini bize bu şekilde kendi elimizle yok ettirme gayreti artık son noktaya gelmiştir.
Bugün ülkemizin getirildiği nokta budur. Ülkemiz kısır bir çatışma döngüsü içinde kuyruğunu ısırmaya çalışan bir köpek misali kendi ekseni etrafında boşuna dönen ilerleme kabiliyetini yitirmiş, ilkelerinden ayrılmış bir cinnet toplumuna dönüştürülmüştür.
Bu hastalıklı durumun dış ve iç şer güçlerinin işine yaradığı aşikârdır ve bence bunu artık hiç tartışmamak gerekir. Bunu bazı vatanperver basında abartılı paranoyalarla tartışarak zaman kaybetmek de ne yazık ki diğer bir hastalıktır.
Tartışmamız gereken asıl konu ise hep birlikte bu durumdan rahatsızlık duyan mental sağlığı yerinde ikbali uğruna ülke istikbalini satmayacak ve bu derde çare olabilecek lider ruhlu, zeki kişileri neden aramadığımızdır. Bu tarihi ve ulvi arayışı başlatma görevi ise yine sağduyu sahibi vatansever basın mensubu usta kalemlere düşmektedir.
Prof. Dr. Vecdet ÖZ

Sıfır değersizdir ama

DIŞ siyasette dostluk yoktur, karşılıklı çıkarlar vardır ve gene dış siyasette, asıl niyet belli edilmez.
Sıfır, kendi başına değersiz olabilir ama elinizde, gereğinden fazla, anlamsız sıfırlar tutarsanız, birileri fırsatını bulup, önüne bir rakam koyduğunda, başınıza yüzlerce sorun gelebileceğini de düşünmeniz gerekir!                     
K.Ç.

X